Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Kompiuterinis raštingumas
- Meisteris Data 2014-02-26 20:20 Redaguota: 2014-02-27 08:29
Tikriausiai ne vienas girdėjęs tokią sąvoką, kaip „kompiuterinis raštingumas“ skambant mūsų krašte. Tačiau, ar ši tinkamai suvokiama, tai atviras klausimas, o jo svarba, taipogi neaiški. Į šiuos klausimus nedelsdamas ieškau atsakymų!

Kaip sakydavo mano gerb. fizikos mokytojas: „klausime slypi du trečdaliai atsakymo“. Tad pradedu, nuo pačios sąvokos nagrinėjimo: „Kompiuterinis raštingumas“ - susideda iš dviejų žodžių, kompiuteris ir rašyti. Manau, sutiks kiekvienas, bent kiek kompiuterį suprantantis žmogus, jog rašyti kompiuteriu įmanoma tiktai naudojantis vienokia, ar kitokią klaviatūra. Prieinu išvados, jog kompiuterinio raštingumo pagrindas (be viso kitko) yra gebėjimas naudotis klaviatūra.

Iš karto seka klausimas: ar raštingieji tautiečiai geba naudotis šiuo įvesties įrenginiu? Pats geriausias būdas, sako, tiesiog paklausti. Todėl ir klausiau, visų pakliuvusių akiratin žmonių: ar mokate naudotis kompiuterio klaviatūra?  Ir visi, kaip vienas pareiškė: žinoma moku! Net gražu klausyti ir gėrėtis, kiek daug išlavintų, gebančių kompiuteriais rašyti žmonių mūsų krašte! Ar tikrai? Žmonės visuomet yra linkę pervertinti savo gabumus. Todėl sugalvojau nedidelį bandymą. Nuvaliau raides, nuo savo nešiojamo kompiuterio:

Tuomet dešimties žmonių paprašiau pažaisti tuxtype (paprastas, laisvo kodo klaviatūros treniruoklis), nei vienas neįveikė nė paties lengviausio lygio. Išvada: esame ne tokie raštingi, kokiais dedamės.

Tikrai raštingas žmogus, privalo gebėti rašyti kompiuterio klaviatūra, nežiūrėdamas  į ją. Ir tai gerokai paprasčiau įgyjamas įgūdis, nei daug kam atrodo. Viso labo reikia žinoti du klavišus (F ir J), kurie visuomet paženklinami nedideliais brūkšneliais apatinėje dalyje. Rankas padėjus taip, kad abiejų rankų rodomieji pirštai atsidurtų ant šių mygtukų, natūraliai kairės rankos pirštai atsidurs ant ASDF, o dešinės: ant JKL; laikant rankas šioje padėtyje, galima rašyti vos pakeliant, arba nuleidžiant atitinkamus pirštus (kiekvienas pirštas turi savo raidžių eilę, tarkime kairys vidurinis pirštas: 4EDX o pagalbinius klavišus, kaip Shift, Enter, Ctrl, Tab maigant smiliais).  Jeigu sąžiningai mėgintumėte rašyti šitokiu būdu, tai aklo rašymo išmoktumėte maždaug per savaitę! O jeigu pasinaudotumėte gtypist programa, ar pažaistumėte tuxtype, tai ko gero, dar greičiau.

Ši, paprasta pamokėlė turėtų būti informatikos mokytojų atsakomybėje. Tačiau mūsų mokytojams paprastai įdomiau bausti, nei mokyti, todėl turime labai daug „raštingų žmonių“, suprantančių kompiuterinį raštingumą, kaip baksnojimą vienu pirštu į klavišus, kuriam štai tokios, modernios klaviatūros yra pats tas:


Tikrai raštingas žmogus šitokia klaviatūra, nebent pirštus išsinarintų! Klavišai per toli vienas nuo kito, eiga per maža, išdėstymas sugalvotas marketingo ekspertų, o patvarumas, dėka žemos kainos, niekinis. Laimė, nors ir brangiai, tačiau dar įmanoma įsigyti ir rašymui skirtų, mechaninių  klaviatūrų:


Tačiau, jei toliau užrietę nosis tvirtinsime, jog esame raštingi, tai žiūrėk ir visai nebeliks rašymui skirtos aparatūros. Todėl nebūkime tinginiais, jeigu mokytojas rašyti neišmokė, tai nors patys išmokime, va tada galėsime sakyti, jog esame raštingi ir prie kompiuterio neatrodysime štai taip:
Pagrindinė - Virginijus Data 2014-02-27 02:04
Afigienai!!!

:twisted:

Ačiū !!!

P.S. Aš raštingas - nes žaidžiau tuxtype. Nors pirmas tokio tipo softas buvo KTU suprogramintas treniruoklis, ir dar 'Typing master' po win.
Jei ką - turiu tą programą.
Pagrindinė Meisteris Data 2014-02-27 09:14
Raštingumas, žinoma, susidada iš kur kas daugiau dalykų, tačiau rimtą pagrindą jau turi :chriu:
Pagrindinė - X-menas Data 2014-02-27 11:12
O tu nenori tokių straipnsių pirmam puslapyje dėti ?
Pagrindinė Meisteris Data 2014-02-27 11:16 Redaguota: 2014-02-27 13:18
Jeigu rasis daugiau tokius straipsnius rašančių, tai mažu ir dėsim :twisted:
Pagrindinė - var Data 2014-02-28 14:29
Jeigu rimtai, tai abejoju ar galima kompiuterinį raštingumą pradėti vertinti nuo aklojo spausdinimo. Kam teko susidurti su realiais vidutinių gabumų kompiuterio vartotojais, tai turėtų nenustebti, kad jie iš tikro nesupranta tokių rodos elementarių dalykų kaip kas tai yra naršyklė, kas yra paieškos sistema, kas yra URL, kas per velnias išviso yra internetas, kas yra failinė sistema ir kaip ji susijusi su darbalaukiu, dokumentais ir instaliuojamomis programomis. Iki aklojo spausdinimo, jiems dar toli toli.
Pagrindinė Meisteris Data 2014-02-28 16:36
Geros įžvalgos, manyčiau, iš ties nėra būtina reikalauti iš žmogaus, jog šis rašytų nematomis. Tačiau, jeigu nori vadintis raštingu, tai apie rašymo techniką bendrų žinių, visgi, turėtų būti. O tas, kuris nieko nežino, turėtų būt vadinamas nežiniuku, o ne kompiuteriškai raštingu. Kaip sakant, manęs nestebina tai, kad yra žmonių, kurie nesupranta paprastų dalykų, bet stebina, kai tokie vadina save raštingais.
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Kompiuterinis raštingumas

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill