Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Žiūrim į kompiuterio vaizduoklį
- Meisteris Data 2014-03-02 22:25 Redaguota: 2014-03-03 07:58
Šiame technologijų amžiuje, įtariu, mažai atsirastų nežinančių tokio įrenginio, kaip vaizduoklis, liaudyje dar žinomo moniko (graik. monos „vienas, vienišas“) vardu. Šis įrenginys kai kuriems iš tiesų tapo kone vieninteliu langu į margą, nuolat kintantį pasaulį. Be to, dažnas naudojasi juo, kaip darbo įrankiu. Ir tai nieko nuostabaus, kai šitiek visko tenai daug, tai visiškai nesunku prarasti laiko nuovoką. Žinau atvejų, kuomet vaizduoklis tampa pirmuoju dalyku, kuris ryte pamatomas ir paskutiniu reginiu prieš užmiegant. Kitaip sakant, kai kas į jį spokso daugiau nei 12 val. per dieną, o tai iš tiesų labai daug spoksojimo į šviesą.

Taigi, pagal sąveikavimo laiką, šis įrenginys yra netgi svarbesnis už patį kompiuterį, dažnai būtent vaizduoklis lemia, ar naudojimasis kompiuteriu bus maloni veikla, ar nelabai. Tačiau vaizduoklių esti labai daug ir labai įvairių, todėl išsirinkti tikrai nevarginantį, patogų ir praktišką gali būti gana didelis iššūkis, kurį nedaug kam pavyksta įveikti. Kaip tikras interneto karys, blizgančiu šarvu, pasistengsiu šitai pakeisti, tik skaitykit įdėmiai.

Ar teko po ilgos darbo dienos kompiuteriu, jausti įtampą/maudimą akiduobėse, arba atpalaidavus veido raumenis pajusti, kokie sunkūs ir kaip greitai nukrinta akių vokai? O gal kankina tvinkčiojimas smilkiniuos? Galvos skausmai?  Jeigu šitai patiriate, pirmiausia patariu išmesti iš galvos visas ilgaliežuvių pardavimo vadybininkų įpirštas nesąmones: „skystųjų kristalų monitorius nekenkia akims“, „Naujas monitorius nežaloja sveikatos“, „kam taisyt seną, jei už du šimtus naują nupirksi?“ ir t.t. Kai pamiršite visus šio plauko paistalus, patariu vertinti vaizduoklius kaip šviesos šaltinius, nes būtent šviesai esame labiausiai jautrūs. Geriausiai jaučiamės saulutės šviesoje, todėl kai kuriems, retą regos negalią turintiems žmonėms skirti vaizduokliai yra apšviečiami būtent saulės šviesa, arba nekintamos srovės kaitrinėmis lempomis. Mat šios šviesos nemirga ir pasižymi žmogui priimtina šviesos temperatūra.

Tačiau, masiniu būdu tokie vaizduokliai negaminami, kaip paprasti vartotojai, galime rinktis tarp florocencinėmis (CCFL), arba šviečiančių diodų (LED) lempomis apšviestų vaizduoklių. Kaip taisyklė CCFL – naudoti. LED – nauji. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog LED yra geresnis pasirinkimas, juk ši šviesa yra „švaresnė“ (nėra gyvsidabrio), bei nemirganti (darbui naudoja nekintamą srovę), tačiau jų šviesa yra itin stipri, todėl nereguliuojami, paleisti pilnu pajėgumu labai vargina akis (juk sunku ilgai žiūrėti į ryškiai šviečiančią lemputę?). Be to, sudėtingiau pasiekti reikiamą šviesos temperatūrą (daugumos LED diodų šviesa atrodo pernelyg dirbtina). Norint susitvarkyti su šiomis problemomis, reikalingas būdas diodų temdymui. Taip pat filtrai, programiniai sprendimai ir kokybiški diodai temperatūros išgavimui.

Daugumoje LED vaizduoklių, naudojamos pigios technologijos (staigmena?). Temdymui, kaip taisyklė panaudojamas PWM manipuliatorius, kuris dirba ~200-300Hz taktiniu dažniu ir LED lemputes išjungia – įjungia daug kartų per sekundę. Kuo didesnę sekundės dalį diodai prabūna išjungti, tuo silpniau šviečia ekranas, tuo labiau juntamas šviesos mirgėjimas, kuris ir įtakoja greitą nuovargį, apsireiškiantį visokiausiais požymiais. Geresni, tačiau nebūtinai brangūs, vaizduokliai naudoja didesniame dažnyje dirbančius PWM manipuliatorius, arba srovės stiprumo reguliavimą (itin retais atvejais). Jeigu esate parduotuvėje ir norėtumėte patikrinti skystųjų kristalų vaizduoklį, galite pasinaudoti rašikliu (judinti tarp dviejų pirštų priešais pritemdytą ekraną), jeigu vaizduoklis kokybiškas, tuomet turėtumėt nematyti stroboskopo efekto, arba matyti palyginti silpną (šis būdas puikiai tinka tiek CCFL, tiek LED ekranams).


Florocencinių (CCFL) ekranų atveju, šviesos stiprumas valdomas lygiai taip pat, kaip ir LED atveju, tačiau dėl CCFL lempų charakteristikų, neigiami požymiai yra kur kas mažiau juntami. Pati CCFL lempa mirga gana aukštame dažnyje (800Hz ir daugiau), be to, šios lempos yra inertiškos (išjungus, nustoja šviesti tik po kurio laiko). Bei turi kiek priimtinesnę šviesos temperatūrą. Todėl dažnai senesni CCFL skystųjų kristalų ekranai yra šiek pranašesni už naujus, pigius LED. Paleistos pilnu galingumu, CCFL lempos mirga pakankamai aukštame dažnyje, kad žmogaus akis nejaustų (PWM manipuliatorius atjungiamas), pritemdžius ekrano šviesą, CCFL inercija atperka mirgėjimus, kilusius dėl PWM manipuliatoriaus veiklos. Viena bėda, CCFL lempos turi ribotą tarnavimo laiką (~5 metai), tuomet ima silpti ir šviesos charakteristika krenta, darbinis dažnis taip pat. Pasekoje matome gelsvą, arba rausvą vaizdą, be stiprų šviesos mirgėjimą.
  Išvada: netikėkite pardavėjais, domėkitės, skaitykite, semkitės iš šaltinių:

Linkiu, kad netektų slėptis nuo savojo vaizduoklio po blizgančiu šarvu ;)

Pagrindinė - Virginijus Data 2014-03-03 11:35 Redaguota: 2014-03-03 11:56
La,
Aš tai sumažinau ryškumą ekrano, - perskaitęs.
Graži foto. Nekomercinis stilius. :twisted:

Nesupratau tik šios frazės:

> pasižymi žmogui priimtina šviesos temperatūra

Pagrindinė - Meisteris Data 2014-03-03 12:29 Redaguota: 2014-11-04 18:16
O prisitemdęs, ar matai stroboskopo efektą? :-)

Šviesos temperatūra matuojama Kelvinais, pvz.: buitinės leputės skirtomos į kelis temperatūros ruožus, kurie lemia šviesos spalvą:
2700-3000K : Skleidžia gelsvą, šiltą šviesą ir malonią, jaukią aplinką (dauguma kaitrinių lempų, kai kurios ccfl, kai kurios LED)
~3500K : Skleidžia gana baltą, neutralią šviesą (naujesnės kaitrinės, dažnos ccfl)
~4100K : Šioje temperatūroje šviesa būna lyg balta, tačiau su šaltu, melsvu atspalviu (Dauguma LED'ų, bei CCFL lempų)
5500K-6500K : Vadidama dienos šviesa, tokia temperatūra dirba dauguma dienos šviesos lempų, toks apšvietimas tinkamas dirbtuvėms (kur nėra besisukančių prietaisų).

Kuo žemesnė temperatūra, tuo lengviau žiūrėti į pačią šviesą, todėl geras kompiuterio vaizduoklis reguliuojamas šiltai šviesai ~2600K, o dauguma LED'ų skleidžia žymiai aukštesnės temperatūros šviesą (3500-4100K), todėl prasti monitoriai, kuriuose šitas reikalas nesužiūrėtas yra žiauriai negailestingi akims.
Pagrindinė - Virginijus Data 2014-03-03 13:54
Na mano monikas senolis dell 1905FP,  o ir tas efektas nelabai ką man parodė.
Yra skirtumas - lepo ekranas - vaizdas trūkčioja gerokai, kai makaluoji tušinuką..

Bet va dar klausimas:
Aš gi pirkdamas moniką - tarkim pardoj, nelabai matysiu tuos visus technologinius parametrus.
Gal gali kokius tris gaminius rekomenduoti? Skirtingose kainose.
Pagrindinė - Meisteris Data 2014-03-03 14:07
Va, tai reiškia tavo Dell 1905FP turi kokybišką valdiklį ir bėdų su šviesos mirgėjimu nėra. O vat nešioklio ekranas turi bėdą, apie kurią ir rašiau. Šviesa mirga. Gali pamėginti padidinti šviesos stiprumą iki maksimumo (tuomet dauguma pwm moduliatorių yra atjungiami ir lempos dirba sava eiga), mirgėjimas turėtų dingti, tačiau jeigu tai LED ekranas, tuomet kentėsi nuo didelio šviesos stiprumo. Jeigu CCFL, tuomet gali būt, jog pilna eiga dirbsi pakankamai normaliai.

Tame ir reikalas, kad modelį pasakyti sudėtinga. Galiu pasakyti, jog didžioji dalis naujų LED monitorių turi šitą bėdą nepriklausomai nuo kainos (mačiau kaip mirga samsungai ir ko už 1.5k lietuviškų pinigų). Bent kol kas Dell modeliai su U raide priekyje (ultrasharp) yra pakenčiami. Visus kitus reiktų tikrint tušinuko pagalba ;)
Pagrindinė Virginijus Data 2014-03-03 14:33 Redaguota: 2014-03-03 14:44
O tai mano toks ultra super duper sharp ir yr.
x]

P.S. mačiau per dokumentinį filmą, NASA tokius naudoja ;)
(filmas apie 'Voyager', nuoroda ne visai temon)

Turiu dar vieną visai pigų moniką, tai tas „efectas“ labai akivaizdus.
Ir baltą spalvą jis rodo nesveikai ryškiai, mėlynai kažkaip.
Tai jau ne „ledo baltumas“, o grynai mėlynuoja.
- jonce Data 2014-03-02 23:57
Liko nuo kebabo folija. ?: ):):)
Pagrindinė Meisteris Data 2014-03-03 08:02
Radau stalčiuij, nuo kebabinės plaukai tepas :lol:
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Žiūrim į kompiuterio vaizduoklį

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill