Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Gan įdomus straipsnis apie atvirą kodą ir Microsoft Lietuvoj
- Vidas Data 2006-05-12 08:53 Redaguota: 2006-05-12 08:56
Čia įdėsiu, nes ne visi turi prisijungimą prie VŽ, o delfiai ir omniai dar lyg neperspausdino.

ATVIRAS KODAS PRIEŠ "MICROSOFT"

Nerijus Adomaitis (nerijus.adomaitis@vzinios.lt)

Atvirojo kodo IT programų kūrėjai reikalauja užtikrinti lygias galimybes konkuruoti su monopolininke "Microsoft", todėl reikalauja tai įtvirtinti netgi įstatymais. "Microsof" kaltina atvirojo kodo šalininkus griaunant konkurenciją ir siūlo apie produktą spręsti vartotojams. Lietuvos valdžia, regis, pasiklydo tarp dviejų pušų ir nebežino, ką daryti.

"Microsof" kaltina atvirojo kodo šalininkus griaunant konkurenciją ir laisvąją rinką, bet mes siekiame tik vieno - vienodų sąlygų. "Microsoft" padarė labai gerą darbą paskatindama asmeninių kompiuterių naudojimą visame pasaulyje, tačiau ji tapo monopoliste, diktuojančia savo taisykles", - sako Žilvinas Jančioras, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Atvirojo kodo instituto direktoriaus pavaduotojas.
Pasak jo, lygios atvirojo kodo programų ir "Microsoft" programų teisės turėtų būti užtikrintos įstatymu arba Vyriausybės nutarimu.

Ginčai
Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) yra parengęs atvirosios (atvirojo kodo) programinės įrangos vartojimo ir pritaikymo programą, tačiau iki šiol dėl jos vyksta ginčai tiek pačioje Vyriausybėje, tiek tarp verslo subjektų.
"50% ministerijų atvirojo kodo programinės įrangos pritaikymo programą karštai remia, 50% - jai karštai nepritaria", - sako Aurimas Matulis, IVPK direktorius.
Vidaus reikalų ministerija (VRM) pareiškė, kad ji "nenaudoja atvirojo kodo programinės įrangos ir artimiausiu metu nenumato naudoti", tačiau VRM pavaldžios institucijos - Policijos departamentas, Migracijos departamentas, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Valstybės sienos apsaugos departamentas - pageidavo ją gauti. Pagrindinis argumentas - šios institucijos neturi pakankamai lėšų įsigyti "Microsoft" produktų, o atvirojo kodo programos - biuro programos, interneto naršyklės, e. pašto programos - siūlomos nemokamai.

Pasak IVPK, šios programos tikslas yra sudaryti "nediskriminacines sąlygas gaunant ir teikiant viešąsias paslaugas nepriklausomai nuo naudojamos įrangos, skatinti lokalizuotos programinės įrangos įvairovę ir drauge pasinaudoti Lietuvos informatikos specialistų žiniomis".
"Mes tikėjomės, kad tai gali paskatinti atvirojo kodo programų pritaikymą ir kūrimą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Čekija yra antra po JAV pagal sukurtas atvirojo kodo programas", - pažymi p. Matulis.
Taip pat ši programa, pasak jo, turėtų prisidėti prie e. valdžios plėtros, užtikrinant visiems lygų priėjimą prie Vyriausybės dokumentų.
"Mes neproteguojame nei vieno, nei kito. Tik siekiame, kad būtų suderintas keitimasis dokumentais", - sako IVPK vadovas.
2006 m. vasarį IVPK direktorius pasirašė įsakymą, kuriame rekomendavo valstybės institucijoms užtikrinti, kad dokumentai būtų prieinami ir atvirojo kodo programų naudojamais formatais.

"Microsoft" kompanijos atstovų nuomone, Vyriausybė turėtų laikytis "technologinio neutralumo" politikos.
"Vyriausybė neturėtų būti technologiškai subjektyvi", - sako Vahe Torossianas, "Microsoft" viceprezidentas Vidurio ir Rytų Europai.
Atvirojo kodo plėtros programai priešinasi ir "BSA Lietuva", į kurią yra susibūrusios "Microsoft" produkcija prekiaujančios įmonės.
"Kiekvienas doleris, kurį uždirba Lietuvoje "Microsoft", duoda 7-8 USD mūsų vietos partneriams", - pažymi p. Torossianas.
Mindaugo Glodo, UAB "Microsoft Lietuva" vadovo, teigimu, "Microsoft" taip pat prisideta ir prie naujų IT produktų kūrimo Lietuvoje. Kaip pavyzdį p. Glodas nurodo informacijos ir darbo procesų valdymo sistemą „DocLogix“, kurią naudojantis „Microsoft“ technologijomis sukūrė 2003 m. bendrovė, įkurta Lietuvos ir Estijos investuotojų.
2002 metais "DocLogix" buvo apdovanotas kaip geriausias lietuviškas IT produktas.
"Microsoft Office" ir "OpenOffice" dokumentų apsikeitimo problemas p. Glodas aiškina tuo, kad "Microsoft" produktas yra technologiškai gerokai pažangesnis.

Problemos
Gintauto Babravičiaus, prezidento Valdo Adamkaus patarėjo žinių visuomenės klausimais, nuomone, dirbtinis atvirojo kodo programų skatinimas naudos neduotų, bet turi būti užtikrintos nediskriminacinės sąlygos, nes atvirosios programos yra sulaukę pripažinimo pasaulio mastu ir remiamos didžiųjų kompiuterių gamintojų.
"Padaryti taip, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika, yra gana sudėtinga. Valdžia turėtų bent jau užtikrinti, kad tiek atvirojo kodo, tiek "Microsoft" programų vartotojai galėtų viešąsias paslaugas gauti vienodomis sąlygomis.Dabar dalis vartotojų negali pasinaudoti e. valdžios teikiamomis galimybėmis", - sakė p. Babravičius.
Atvirojo kodo operacinių sistemų, tokių kaip "Linux", vartotojai teigia negalintys pasinaudoti viena iš tokių paslaugų - elektroniniu mokesčių deklaravimu, kuris tampa vis populiaresnis. VMI duomenimis, galimybe pasinaudoti elektroninio deklaravimo sistema šiais metais pasinaudojo 46% mokesčių mokėtojų.

Atvirojo kodo programinės įrangos diegimą remia Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, kurios teigimu, tai padėtų išspręsti smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių kompiuterizavimą, šios įmonės dėl lėšų stygiaus negali įsigyti "Microsoft" programų.
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija teigia, kad nuosavybinė programinė įranga, palyginti su Lietuvos gyventojų pajamomis, kainuoja labai brangiai ir tai skatina piratavimą, kenkiantį Lietuvos įvaizdžiui.
Atvirojo kodo programų kūrimą pasaulyje remia kompiuteriais prekiaujančios kompanijos "Sun", IBM, "Hewlett Packard", nes tai padeda sumažinti parduodamų kompiuterių savikainą.
Dabar Lietuvoje norint pasinaudoti mokestine lengvata atgauti 33% sumos, išleistos kompiuteriui įsigyti, būtina, kad jis būtų parduodamas su įrengta operacine sistema. Vis daugiau kompiuterių parduodami su atvirojo kodo operacinėmis sistemomis, kurias vėliau galima pakeisti, dažnai ir nelegaliai įgytomis "Windows" programomis.

Pagal projektą, vykdytą kartu su nevyriausybine organizacija "Atviras kodas Lietuvai", prieš metus Aplinkos ministerijoje visose darbo vietose buvo įdiegtas atvirojo kodo biuro programų paketas "OpenOffice". Ministerijos IT specialistai nuolat susiduria su dokumentų apsikeitimo problemomis.
"Keičiantis dokumentais su kitomis įstaigomis kyla nemažai problemų, nes atidarant bylas "OpenOffice" dokumento formatavimas dažnai būna iškraipomas. Jeigu būtų vienoda sistema, problemų būtų mažiau", - sako Gediminas Grigaliūnas, Aplinkos ministerijos Informacijos valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas.
"Microsoft Word" programa iš vis negali atidaryti "OpenOffice" formatu "sxw" išsaugotų bylų, tačiau "OpenOffice" galima išsaugoti bylas ir "doc" formatu.
"OpenOffice" biuro programų paketą bandė naudoti ir Vilniaus savivaldybė, tačiau vėliau dėl kilusių problemų jo atsisakė.
"Paaiškėjo, kad programa dažnai negalėdavo perskaityti daug dokumentų, kilo nesklandumų dėl elektroninio pašto, tekdavo nemažai bėgioti, o žmonių turime nedaug", - VŽ sakė Giedrius Rakauskas, Vilniaus savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus plėtros vedėjas.
Pagrindinė Bumbulas Data 2006-05-12 09:00

>"Microsoft Office" ir "OpenOffice" dokumentų apsikeitimo problemas p. Glodas aiškina tuo, kad "Microsoft" produktas yra technologiškai gerokai pažangesnis.


Čia jau galima ginčytis iki nukritimo.
Pagrindinė - Meisteris Data 2006-05-12 10:51

> "Keičiantis dokumentais su kitomis įstaigomis kyla nemažai problemų, nes atidarant bylas "OpenOffice" dokumento formatavimas dažnai būna iškraipomas. Jeigu būtų vienoda sistema, > problemų būtų mažiau", - sako Gediminas Grigaliūnas, Aplinkos ministerijos Informacijos valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas.


Čia, manau ir yra pagrindinė problema, kažkada teko pildyti tokį prašymą, kad MŠ offfice palaikytų "sxw" formatą, bet naudos iš to per daug nebuvo, nors pildžiūsių ir buvo nemažai, bet matomai per mažai, kad MŠ į tai atsižvelgtų. Liūdna :( va ir dabar tik atėjau į darbą ir bendradarbis iškart reikalauja, kad padaryčiau ką nors dėl šios problemos, kadangi veiksmas firmoje, MŠ ofiso instaliuoti įstatymai neleidžia (firma neturi tiek laisvų pinigų, kad galėtų įsigyti MŠ ofisa), be to visuose kompiuteriuose įdiegta "Linux", na ir ką aš jam galiu pasakyti? nebent susiinstaliuok OO namuose...
Pagrindinė - Vidas Data 2006-05-12 15:08

> nebent susiinstaliuok OO namuose...


Baisu.. :lol:
Pagrindinė - RMX Data 2006-05-12 20:05
Kodėl baisu? :-/
Pagrindinė - Vidas Data 2006-05-12 20:28
Taigi sudėtinga labai ;)
Pagrindinė - Meisteris Data 2006-05-12 21:00
na windows terpėje susiinstaliuoti oo, tai nemanau, kad sudėtinga, bet va jam naudotis tuo oo, tai jau košmaras :lol:
Pagrindinė - Vidas Data 2006-05-12 21:48
Ir instaliuot, ir naudot ne per sunku. Nebent esi įpratęs išnaudot visus MS Office pribambasus (kurių nežino dauguma paprastų žmogų, turinį sudarinėjančių rankom ;)) ir tingi knebinėtis.
Pagrindinė Deemer Data 2006-05-13 17:26
Aj, mokė mane kažkada visų tu pribumbasų. Vistiek ten per sudėtingas tas Ofisas, per daug jis sau leidžia kur nereikia, ir per mažai kur reikia. Sumaigau kur reikia SPACE BAR, kur reikia ENTER ir būna gražu be jokių ten pribambasų :lol:
Pagrindinė Virginijus Data 2006-05-12 20:13
brač gera naujiena.. AKL laužo ledus.. :chriu:
Pagrindinė - Neandartalietis Data 2006-05-12 21:50
jei dokumentą reikia tik perskaityti , - jo nebūtina išsaugoti sxw ar doc formatu : jį galima konvertuoti į pdf ;)
Pagrindinė s2 Data 2006-06-13 23:18
hehehe, tai man tik PDF failai ir gaunasi iš *.tex :-]]
Pagrindinė Aivurn Data 2006-05-13 17:35
Blin sušiktas Microsoft'as stabdo progresą su savo Looser Friendly OS ir kitomis programomis. Sutinku, pateikia jie ir naujovių, bet pasiskaičius apie jų norus patentuoti viena ar kita, kaip jie bylinėjasi su Open Source programuotojais bando stabdyti jų veiklą, darosi negera. Daugiau kompanijų galėtų pasekti IBM Vokietijos padalinio pavyzdžiu (kas pamažu ir vyksta). Džiaugiuosi Savo Slackware - daro ką liepi ir taip kaip liepi, o visos tos problemo su OOo tik dėl to, kad Microsoft į savo programinį kodą negali įterpti keleto eilučių, kad būtų odt palaikymas. Tas straipnis kažkokia nesąmonė, kaip galima uždirbti daugiau naudojant MS produktus? Juk turint Linux nereikia mokėti už OS, o darbą padarai tokį pat.
Pagrindinė - Vidas Data 2006-05-22 10:42
Čia kaip ir tęsinys.
"Microsoft" reikia e. valdžios Lietuvoje

Nerijus Adomaitis (nerijus.adomaitis@vzinios.lt)

Vahis Torosianas (Vahe Torossian) atvyko į Lietuvą pranešti, kad IT milžinė "Microsoft" parems tyrimą, kuris turėtų atsakyti, kas trukdo kurti e. valdžią, teikti daugiau viešųjų paslaugų elektroninėje erdvėje.

Kritikai sako, kad viena iš kliūčių - pačios "Microsoft" monopolis PC operacinių sistemų ir biuro programų rinkoje. "Microsoft" atstovų vertinimu, jos programos Lietuvoje užima 90-95% rinkos. Dėl transporto kamščių pavėlavęs į susitikimą juokais teisinuosi, kad ir pati "Microsoft" vėluoja vartotojams pateikti seniai žadėtą naujos kartos operacinę sistemą "Windows Vista". Nuo to ir pradedame pokalbį.

Kada Lietuvoje vartotojai galės įsigyti naują operacinę sistemą ir kodėl jos pateikimas užtruko?

Mūsų didieji verslo klientai operacinę programą gaus šių metų lapkričio mėnesį, o visi kiti galės ją įsigyti nuo 2007 metų sausio. Lituanizuota versija bus pateikta maždaug po 3 mėnesių.
Operacinės sistemos pateikimas užtruko, nes siekiame palikti joje kuo mažiau klaidų. Kitaip nei anksčiau, skyrėme daug dagiau laiko bandomajai "Windows Vista" versijai patikrinti, trūkumams pašalinti.

Kuo naujoji operacinė sistema bus geresnė už ankstesnes?

Naujojoje sistemoje bus labiau užtikrinta duomenų apsauga. Be kita ko, galėsite nustatyti, kaip norite naudoti kompiuterį. Pavyzdžiui, tėvai turės galimybę reguliuoti, kiek laiko jų vaikai gali praleisti prie kompiuterio. Bus įdiegtos apsaugos nuo šnipinėjančių programų priemonės. Bus pakeista vartotojo sąsaja, jie galės greičiau ir lengviau surasti norimas bylas, informaciją. Taip pat naujoji "Vista" bus patrauklesnė akiai, turės trimatės erdvės efektų.

"Microsoft" bylinėjasi su Europos Komisija dėl "Media Player" atsiejimo nuo operacinės sistemos, atvirojo kodo programų vartotojai ragina užtikrinti lygiavertį apsikeitimą dokumentais tarp šių ir "Microsoft" programų. Ką ketinate daryti?

Europos Komisijos reikalavimu išleidome operacinės sistemos "Windows XP" versiją be "Media Player", bet ji neturėjo paklausos, nes vartotojas už tą pačią kainą mieliau rinkosi sistemą su "Media Player".
"Microsoft" kaip nė viena kita kompanija pasaulyje laikosi atviro standarto, tai yra, užtikrina įvairių programų suderinamumą su "Windows" operacine sistema, tačiau atvirasis kodas yra skirtingas verslo, programų licencijavimo modelis ir mes tai gerbiame, tačiau pasirinkti turėtų pats vartotojas.

Tačiau vartotojai, naudojantys atvirojo kodo programas Lietuvoje, skundžiasi, kad negali nusiųsti ir gauti iš valdžios įstaigų, kurių dauguma naudoja "Microsoft" programas, dokumentų.

"Ši problema yra susijusi tik su vienu atvirojo kodo produktu - "OpenOffice", nors yra ne viena komercinė konkuruojanti programa, kuri perskaito "MS Office" dokumentus. Pavyzdžiui, "Oracle" neperskaito "OpenOffice", bet puikiausiai perskaito "MS Office". "OpenOffice" negali perskaityti "MS Office" dokumentų dėl to, kad pastaroji yra daug pažangesnė programa.

Kaip vertinate valdžios ketinimus patvirtinti ir įgyvendinti atvirojo kodo plėtros programą? Jos šalininkai teigia, kad nemokamos programos paskatins žinių ekonomikos plėtrą, kurią dabar stabdo palyginti brangios "Microsoft" programos. "Microsoft" operacinė sistema ir biuro programų paketas kartu kainuoja daugiau nei 1.000 Lt, o vidutinis atlyginimas į rankas šalyje tesiekia 1.080 Lt.

Manome, kad Vyriausybė neturėtų būti technologiškai subjektyvi. Pasirinkimas turėtų būti paremtas atvira konkurencija, nes priešingu atveju patys nukentėsite - juk konkurencija užtikrina programų kokybę. Be to, atvirojo kodo programos vis labiau tampa komercinėmis - ateina laikas, kai žmonės už savo darbą nori gauti atlyginimą. Negali visą gyvenimą būti studentas.
Kalbant apie "Microsoft" programų kainą, tai kol kas Vidurio ir Rytų Europai ji yra mažesnė nei Vakarų Europai, tačiau per dvejus metus ji turės būti suvienodinta. Nemanykite, kad "Microsoft" nori apiplėšti lietuvius, bet toks yra ES reikalavimas. Tam tikrais atvejais, galime parduoti "Microsoft" programas už simbolinę kainą. Pavyzdžiui, tokiu būdu įdiegėme "Windows" 15.000 PC Lietuvos mokyklose, taip pat vykdome kitas labdaros akcijas.
Lietuvoje didžiausią konkurenciją "Windows" sudaro nelegaliai diegiamos programos. "International Data Corporation" duomenimis, Lietuvoje piratavimo lygis siekia 56–58%.
Neužtikrinę Lietuvoje intelektualios nuosavybės teisių apsaugos, sužlugdysite paskatas kurti IT produktus, kurie galėtų skatinti ir visos ekonomikos augimą. Nemokamos atvirojo kodo programos to negali užtikrinti.
Viskas, kas duodama nemokamai, turi savo kainą. Prieš imdami ką nors nemokamai, pagalvokite du kartus. Tai tinka viskam.

Tai kodėl tie vyrukai tai daro? Turiu omenyje, atvirojo kodo programų kūrėjus, besidalijančius savo kūriniais nemokamai?

Atvirasis kodas remiasi filosofija, kad suvienijus daug protų, išsibarsčiusių visame pasaulyje, galima ką nors visuomenei sukurti nemokamai. Toks principas yra puikus, bet tai nepadeda spręsti IT problemų ir sumažinti kainų, priešingai, vartotojams mokyti jums gali tekti išleisti daugiau lėšų. Didžiausią programinės įrangos kainos dalį ir sudaro vartotojų mokymas. Paprastai atvirojo kodo programos nėra "draugiškos" vartotojams, jos reikalauja papildomų žinių.
Tokios kompanijos kaip IBM remia atvirąjį kodą, nes jų verslas yra mažai susijęs su programinės įrangos pardavimu, labiau su aptarnavimu.
Mūsų filosofija yra kita - skiriame daug dėmesio klientų pageidavimams, sudarome sąlygas jiems patiems realizuoti savo potencialą. "Microsoft" kiekvienais metais į tyrimus ir plėtrą investuoja po 6 mlrd. USD. Naujoji operacinė sistema "Windows Vista" ir bus šių inovacijų rezultatas.

Kiek "Microsoft" uždirbo Lietuvoje parduodama programinę įrangą?

"Microsoft" neskaičiuoja, kiek gavo pajamų iš "Windows" pardavimo Lietuvoje, bet Baltijos valstybėse, palyginti su Lenkija ar Pietų Europos valstybėms, pardavimai auga gana stabilai. Apskritai Vidurio ir Rytų Europa pagal pardavimus yra vienas iš greičiausiai augančių regionų pasaulyje ir mus tai verčia daugiau investuoti.

"Microsoft" Lenkijoje steigia techninės paramos centrą. Kada tokių investicijų sulauksime ir Lietuvoje? Kai kurie valdžios atstovai neslepia, kad norėtų matyti ne tik iš šalies plaukiančius "Microsoft" uždarbius.

Šiandien 60% dirbančių IT sektoriuje Europoje vienaip ar kitaip yra susiję su "Microsoft" produktais. Kiekvienas JAV doleris, kurį uždirba "Microsoft", vietos partneriams duoda 7-8 USD, o šie sukuria tūkstančius darbo vietų.
Žinoma, mes čia galėtume įsteigti inovacijų centrą ir įdarbinti 15 žmonių, bet ar tai būtų geriau? Manau, kad svarbiau yra suteikti žmonėms įrankius patiems kurti IT produktus. Lietuvoje apie 10.000 žmonių dirba IT sektoriuje, o iš jų 60% yra susiję su "Microsoft" produktais.

Vis dėlto, kas lėmė "Microsoft" sprendimą atidaryti techninės paramos centrą Lenkijoje, o ne kur nors kitur? Kokie argumentai lemia pasirenkant vietą investicijoms?

Investicijų vietos parinkimą lemia keli šimtai kriterijų. Pavyzdžiui, mes vertiname, kiek aukštosiose mokyklose yra studijuojančių techninius, inžinerinius mokslus, kiek užsienio kalbų jie moka. Jeigu šalis išsiskiria mokslo daktarų skaičiumi, galima svarstyti dėl plėtros ar inovacijų centro diegimo. Taip pat yra svarbu Vyriausybės įsipareigojimas plėtoti žinių ekonomiką, e. valdžią.

Kaip vertinate Lietuvos Vyriausybės pastangas kuriant e. valdžią?

Vyriausybė deda daug pastangų, bet jų nepakanka. Džiugu, kad jau beveik pusė visų mokesčių mokėtojų Lietuvoje deklaruoja savo pajamas elektroniniu būdu. Tai gera pradžia.
Neseniai e. parengties tyrimas parodė, kad Lietuva pakilo iš 40 į 38 vietą, tačiau, akivaizdu, kad ji gali užimti dar aukštesnę poziciją.
Kartu su Lietuvos laisvosios rinkos institutu ir UNESCO Tarptautiniu žinių ekonomikos ir žinių vadybos centru atliksime tyrimą, ką reikia padaryti didesnei pažangai pasiekti.
E. valdžios plėtra galėtų padėti sumažinti Lietuvoje biurokratizmą, padidinti priimamų sprendimų skaidrumą. Tyrimo rezultatai turėtų paaiškėti iki šių metų lapkričio.

BOX

Vahis Torosianas

1985–1992 m. "Texas Instruments", įvairios pozicijos
1992–2001 m. "Microsoft France", įvairios pozicijos
2001–2002 m. "Microsoft France" generalinio direktoriaus pavaduotojas
2002–2005 m. "Microsoft" SMS&P organizacijos Azijos ir Ramiojo vandenyno regione generalinis direktorius Singapūre
2005 m. - dabar "Microsoft" viceprezidentas Vidurio ir Rytų Europai
Jis studijavo Prancūzijos tarptautinėje verslo mokykloje (ISG) ir Europos verslo administracijos institute.
Pagrindinė Meisteris Data 2006-05-22 13:28

> "OpenOffice" negali perskaityti "MS Office" dokumentų dėl to, kad pastaroji yra daug pažangesnė programa.


Man įduomu kuom jau ji tokia pažangesnė? tuom kad outlook'o atmainos neturi? :) Nors suprantu, kad ponas Vahis Torosianas (Vahe Torossian) nėra programuotojas dirbantis tiesiogiai prie mš ofiso ir techniškai ką nors paaiškinti nelabai sugeba, bet taip sausai teigti...
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Gan įdomus straipsnis apie atvirą kodą ir Microsoft Lietuvoj

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill