Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Interneto alternatyva. Prognozės, nuomonės.
- Andrius.D. Data 2007-09-16 22:13
Neseniai nuskambėjo keletas idėjų, kad reiktų pradėti kurti iš esmės naują globalų tinklą — alternatyvą šiandieniniam internetui. Naują tiek technologiškai, tiek idaologiškai. Šis tas jau pradėta daryti ta linkme. Idėja pakankamai "gigantomaniška", drasi, tačiau tuo pačiu ir viliojanti. Aš įžvelgiu kelis "už ir prieš", dėl ko reikėtų tokį projektą įgyvendinti ir kokių problemų gali atsirasti:

UŽ: 
1) Suprantant šiandieninį ryšio technologijų išsivystymo lygį galima teigti, kad internetas tebėra kažkur viduramžiuose. Vyrauja didelis chaosas dėl visiško informacijos kontrolės nebuvimo. Aš esu griežtai PRIEŠ visuotinę cenzūrą, tačiau tokia situacija, kaip dabar, manęs netenkina. Norėtųsi, kad cenzūra būtų ne informacijos pobūdžiui, o vertingumui. Mažiau dubliuojančios, pasikartojančios, nesutvarkytos ir bevertės informacijos: SPAM'o.
  2) Chaosas taip pat vyrauja ir technologinėje srityje. Dažnas standartų nesilaikymas, daugybė įvairių, tačiau neretai pasenusių ar beveik nebenaudojamų protokolų/standartų. Trūksta vieningumo, visuotinumo.
  3) Kuriant šiandieninį Internet'ą nebuvo galvojama apie tokias funkcijas, kokias funkcijas jis atlieka šiandien: el. pašto sistema sukurta nė kiek negalvojant apie duomenų saugumą, kadangi tada tai beveik nebuvo reikalinga; tiek techninė, tiek programinė įranga tikrai nebuvo kuriama su šūkiu "security by design", o šiandien tai ypač svarbu [pavyzdžių galima rasti ir daugiau]
  4) Atgalinio suderinamumo būtinybė stipriai stabdo progresą įvairiose srityse

PRIEŠ:
  1) Projektas tikrai labai drąsus, pareikalausiantis daugybės tikrai gerų specialistų, daug investicijų, gamybos, diegimo išlaidų
  2) Kol naujasis tinklas dar nebus pasiekęs globalių mąstų, bus būtina palaikyti suderinamumą su esamomis ryšio technologijomis ir tinklais, o tai greičiausiai gerokai ribos galimybes ir tuo pačiu saugumą
  3) Jau šiandien Internet'as turi sunkiai išmatuojamą gausybę įvairios informacijos, tuo pačiu ir labai vertingos, todėl sunku įsivaizduoti greitą migraciją prie naujojo tinklo
  4) Kuriant viską nuo pradžių valdžiai ir kūrėjams atsirastų labai viliojanti galimybė tiesiog "branduolio lygyje" idiegti įvairias perdėtos kontrolės, tos pačios visuotinės cenzūros ir dar geresnes sekimo technologijas. Nors šiandienos Internet'as ir yra visiškoje anarchjoje, tačiau tuo pačiu ir daug laisvesnis, labai nepriklausomas ir vis dar suteikiantis pakankamą anonimiškumą.

Štai tokia trumpa įžanga. Norėčiau išgirsti jūsų nuomonę, ar reikalinga tokia iniciatyva, kokius dar "už ir prieš" įžvelgiate ir panašiai.
Pagrindinė - Meisteris Data 2007-09-16 22:56
Na, aš iš paprasto vartotojo perspektyvos iš naujojo globalaus tinklo tikėčiausi pagrinde paprastų dalykų:
1. SPAM'o kontrolės. Galbūt visiško sunaikinimo.
2. Anonimiškumo (kuris nelabai derinasi su SPAM'o naikinimu ar informacijos kontrole)
3. Spartesnio greičio globaliu mastu (kas nelabai derinasi su įvairiomis apsaugos priemonėmis, kadangi dauguma tokių užtrunka ne dėl per prastos linijos spartos o  dėl galybės papildomų procedūrų).
4. Senos informacijos visuotinio archyvo, gan dažnai reikia susirasti informacijos apie kažką seno, bet kai googliaudamas aptinki pėdsakus, pamatai, kad tinklapio jau senai nebėra, būtų gerai, kad atsisakydamas savo svetainės, autorius galėtų vertingą info patalpinti į kokį tai archyvą. (iš esmės ši idėja galėtų būti įgyvendinta ir be naujojo tinklo)

Užmojis tikrai gigantiškas ir netgi rizikingas paprastų žmonių privatumui, kadangi reikėtų suderinti tarpusavyje sunkiai suderinamus dalykus, ir neduok dieve į kūrimą įsikištų kaip sakei kokios negeros instancijos su liguistu užmoju kontroliuoti viską...
Kas dėl atgalinio suderinamumo, imho, jei jau prasidėti su tokiu nerealiu projektu, tai atgalinį suderinamumą idealu būtų visiškai užmiršti, kitaip gali gautis tas pats ką dabar turime (būtų n'tajį kartą išrastas dviratis), tačiau norint nukirpti atgalinį suderinamumą, neišvengiamai susiduriama su kita problema - masine isterija, tad pries imantis realių darbų, reikėtų su tuo sutaikstyti mases.
Realiai sunkiai įsivaizduoju kaip tas naujasis globalus tinklas turėtų atrodyti, tačiau technologijų privedimas prie bendro standarto tikrai numalšintų nemažą chaoso dalį.
Pagrindinė - Andrius.D. Data 2007-09-16 23:15
O, štai dėl visuotinio archyvo tai labai gera idėja. Šiuo metu tikriausiai dauguma vartotojų dėl to turi vienokių ar kitokių problemų. Apskritai, karštligiškas ir nuolatinis informacijos perkėlinėjimas iš vienos vietos į kitą, netgi iš vieno tipo laikmenos į kitą yra tikrai "negražiai" atrodantis  procesas, dirbant su technologijomis, gaminamomis nanometro lygyje. O juk sukurti ypač patvarias ir patikimas laikmenas nėra tokia jau didelė problema, tiesiog dabar tai laaabai mažai kam rūpi — nėra didelės paklausos. Dažniausiai reikia pigių sprendimų.
Pagrindinė - Meisteris Data 2007-09-16 23:26
Tik klausimas, kas tokią įdėją finansuotų? (tai reikalautų ganėtinai nemažai vietos). Kas apsiimtų įgyvendinti? (reikėtų rimtą vardą turinčios ogranizacijos gal būt tokios kaip google). 
Pagrindinė - anamnesis Data 2007-09-16 23:28
Jeigu tuo užsiimtų google, tai anekdotas apie "Search your life" būtų nebejuokingas.
Pagrindinė Meisteris Data 2007-09-16 23:40
Na, aš ir pats taip pagalvojau rašydamas, google paminėjau dėl to, kad jos vardas visiems gerai žinomas ir būtų lengva "išreklamuoti" naują archyvą :)
Pagrindinė - Andrius.D. Data 2007-09-16 23:31
Finansavimas, manau, atsirastų. Reiktia tik mokėti tinkamai parodyti "pros and cons", atsiversiančias galimybes ir, SVARBIAUSIA, kuo tai bus naudinga rėmėjui ;-) Juk dar ne tokius projektus "prastumia", nors neretai jie ir susimauna...
Pagrindinė Meisteris Data 2007-09-16 23:39
Rėmėjui, finansine prasme jis naudingas nebūtų, bent jau tiesiogiai, kadangi paslauga imho turėtų būti nemokama, o reikalautų didelių išlaidų serveriams, atminties masyvams, personalui ir taip toliau ir panašiai, tačiau visuotiškai įsigalėjus tokiam archyvui rėmėjas būtų žinomas panašiai kaip dabar google ar MŠ (galinga reklama). Realiai manau toks visuotinis archyvas tikrai pagelbėtų jau vien tuo, kad žinotum kur ieškoti informacijos jeigu svetainė "užsilenkė" :)
Pagrindinė - Bumbulas Data 2007-09-16 22:57
Hmm. Kvepia Vasiūkais :lol:

PRIEŠ
Kažkaip giliai širdyje nenoriu interneto pakaitalo. Nes matau vieną didelį baubą: dėdė semas/didysis brolis. Jau ir dabartinis internetas mano nuomone per daug sekamas. Jei neklystu, IPT privalo mažiausiai du metus saugoti visų vartotojų registracijos žurnalus. Nors ir nedarau nieko nelegalaus, man tai labai nepatinka. Maždaug tas pats, kad būti sekamam tikro seklio.

O ir dabartinis informacijos šiukšlynas kol kas puikiai veikia


Na, žinoma, internet 2 turėtų būti tikras technologinis šedevras (pvz. kaip garo mašina išstūmė karietas). Tada greičiausiai būtų tinklas be greičio ribojimų t.y. duomenų perdavimo laikas nepriklausytų nuo jų kiekio.  Dar galėtų būti nemokamas ir pasiekiamas iš bet kur.
Pagrindinė - var Data 2007-09-17 13:47

>Kažkaip giliai širdyje nenoriu interneto pakaitalo. Nes matau vieną didelį baubą: dėdė semas/didysis brolis.


Pritariu. Interneto pagrindas yra jo nepriklausomumas ir decentralizacija. Tai milžiniška bendruomenių bendruomenė. Bet kokia cenzūra turi būti negalima, nes praktiškai tai vienintelis nepriklausomas informacijos šaltinis prieinamas visame pasaulyje
Pagrindinė Andrius.D. Data 2007-09-17 14:48
Taip. Beje, chaotiškoje sistemoje yra daug daugiau galimybių įvairioms "mutacijoms", kurios per laiką gali išsivystyti ir duoti visiškai netikėtus, tačiau genialius rezultatus (developing random features :lol:). Kontroliuojamoje ir beveik "bug-free" sistemoje tokių galimybių neatsirastų.
Pagrindinė - anamnesis Data 2007-09-16 23:10

>  Norėtųsi, kad cenzūra būtų ne informacijos pobūdžiui, o vertingumui.


Jeigu cenzūra bus apskritai, vadinasi ja bus naudojamasi kaip reikia ir kaip nereikia. O be to, kas prižiūrėtų ir cenzūruotų? Dabartinės Kinijos vyriausybė irgi cenzūruoja internetą, manydama, kad tai labai sveika valstybei ir jos piliečiams. Tai būtų daroma ir naujam tinkle, priklausomai nuo "kontrolierių" požiūrio kas tinkama, o kas jau nebe.
Kitas aspektas - jokia valstybė, o ypatingai Jav, nenorės paleist dar vieno "žveries" iš rankų. Valdžiai reikalingi paklusnūs ir vartojantys piliečiai, o ne kritiškai mąstyt gebantys individai, turintys terpę reikštis bei ieškot informacijos.
Pagrindinė Andrius.D. Data 2007-09-16 23:21
Va čia ir iškyla pagrindinė problema. Žmonės yra žmonės, žmonėmis ir liks (tikiuosi?..). "Human error", subjektyvumas, žmogiškasis faktorius problemų kelia daugiau, nei patys didžiausi PĮ bug'ai.
Pagrindinė Virginijus Data 2007-09-17 21:19
aš už tą punktą, kurį pavadinai "PRIEŠ"
Pagrindinė Justisnas Data 2007-09-18 18:01
Didžiausias UŽ, mano nuomone, tai būtų tas "naujo švaraus lapo" principas, t.y., kaip tu ir sakei, be spam'o, be porno karalystės ir neleidžiantis tam taip lengvai plisti, saugesnis tinklas (nekeliantis kompiuteriui tiek daug reikalavimų saugotis) ir aišku modernesnis techniškai.
Pagrindinė - Ju5T Data 2007-09-18 19:09
Kol kas neutraliai laikausi. Patinka idėja, kad visas internetas bus suklasifikuotas, "atverstas švarus lapas". Sumažės netinkamo turinio svetainių, klaidingos informacijos. Tačiau nepatinka tai, kad internetas nebeliks laisvas (o taip be abejonės atsitiks) ir kokianors įmonė valdys internetą (O tai be abejonės bus Google). Taigi, bus Googlenews, Googleforums, GoogleBrowser, GMail... O kadangi ir toliau didelę įtaką interneto ateičiai turės W3 konsorciumas, anksčiau ar vėliau bus panaikintas dabartinis puslapio eskizas ir grafika bus palikta tik schemom. Grįšim į 1990 m. - nors tiek, kad informaciją bus patogu skaityti. Deja, aš liksiu be darbo;)
Ačiū, kad paskaitėt mano sapaliones. Žinau, kad į lankas pavariau, tad galit neprimint.
Pagrindinė Virginijus Data 2007-09-18 22:51

>"atverstas švarus lapas".


:lol: primena šviesų rytojų..
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Interneto alternatyva. Prognozės, nuomonės.

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill