Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Programinė įranga / GNU/Linux, bei Unix Operacinės Sistemos / Debian į seną kompiuterį (v2)
- Meisteris Data 2008-02-19 00:35 Redaguota: 2008-02-20 00:24
Matau, kad prieš tai buvęs projektas susilaukė šiokio tokio dėmesio, ta proga šiandiena apsitvarkiau kambarį, surankiojau iš visų kampų besimetančias detales ir sukurpiau kompiuterį šiam projektui.
Kompiuterio techniniai parametrai:

CPU: Intel Pentium 166MMX
RAM: 98MB SIMM
VGA: 4MB Matroxx
HDD: 20GB segate 5400rpm
LAN: 3com 10/100Mbps
SOUND: Creative 128bit SB
CD-ROM: Kažkoks Teac, nežinau greičio, bet regis skaito cd gana gerai :)
Vardas: Monstras (dėl emocinių priežasčių pakrikštijau jį tokiu vardu, tad toliau šiame projekte kompiuteris bus vadinamas monstru)

Projekto Tikslas:
Šio projekto paskirtys yra kelios:
a) Pasidaryti lengvasvorę (lightweigt) operacinę sistemą galinčią atlikti pagrindines darbinio kompiuterio (desktop) paskirtis.
b) Parašyti "how-to" straipsnį mūsų vikyje apie šiuometinės Debian "stable" sistemos diegimą norint pasiekti kuo didesnį našumą, bei paprastumą naudotis.
c) Parodyti, kad seni kompiuteriai dar turi parako ;)

Kol kas tiek, įdėjos, klausimai, pageidavimai gali būti išsakomi čia, jeigu domina kažkokios programos/įrankio konfigūravimas debian sistemoje, išsakykite čia, ir pasistengsiu tai aprašyti straipsnyje. Lengvasvorių Linux programų pasiūlymai taip pat laukiami ;) Šiaip programinę įrangą pasistengsiu naudoti tą pačią, kaip buvo naudota pirmajame straipsnyje.

Programinė įranga:
Operacinė sistema: Debian 40R3 Etch stable netinstall minimal cd Kadangi noriu lengvasvorės sistemos, nusprendžiau naudoti debian netinstall minimal cd. Taip gauname švarią "Linux base" sistemą į kurią po truputėlį galima sudėti viską kas reikalinga.
Xserveris: xorg
Langų tvarkytuvė: ICEwm, OpenBox.
Failų tvarkytuvė: Rox-filer.
Interneto naršyklė: Links2 (links2 -g), (reikėtų surasti laisvo kodo lengvasvorę, pilnavertę naršyklę)
Audio grotuvas: vienareikšmiškai XMMS, nes jis labai primena winamp, galima panaudoti winamp'o odas, naudoja mažai resursų, bei gali groti ir internetinę radiją, o tai tyra aktualu kai diske mažaivietos ir netelpa daug mp3.
Office paketas: Abiword, (dar ieškoma excel alternatyva, bet mąstau apie Gnumeric, jei šis paskui save viso gnomo neparsitemps).
Teksto redaktorius: tekstinis - nano, grafinis - fte.
El. Pašto klientas: Slypheed, puiki alternatyva MŠ outlook, Thunderbird, Mail programoms, užima tik ~6mb.
Super-duper grafinė konsolė: aterm.
IRC klientas Tekstinis - bitchx, grafinis Xbitchx(?).
Konsoliniai įrankiai sistemai administruoti: kadangi mūsų sistema tuščia, reikia nepamiršti ir root vartotojo, kol kas mano sąraše: mc, modconf, nano, locales, localepurge, deborphan, ssh, sudo.
Garso posistemė: ALSA.
Paveiksliukų peržiūros programa: Gqview(? gal atsiras dar lengvesnė, bet abejoju).
Grafikos redaktorius: Gimp. Gali skambėti keistai, bet jis tikrai veika pakankamai gerai, kad juo būtų galima normaliai dirbti :)
Piešimo programa: Xpaint - puikus pakaitalas MŠ paint'ui :)
Bendravimui internete skirtos programos: Skype, licq, aMSN ar kt.
Pagrindinė - akeliukas Data 2008-02-19 18:03
Visada malonu paskaityt tokius tavo straipsnelius :) Tačiau dabar dabar siūlau pamėgint kokią kitą distribuciją. Gal kokią Slackware arba Arch arba Gentoo?
Pagrindinė - Meisteris Data 2008-02-19 21:44
Na Arch nors ir mano akimis labai puiki distribucija, ji šiam kompiuteriui nelabai tinkama, dėl jos i686 paketų optimizacijos, šiam kompiuteriui reikia i386, be to Archlinux vikyje jau yra puikus vertimas į lietuvių kalbą. Gentoo taipogi atkrenta, nes ši reikalauja viską kompiliuotis, o su tokiu kompiuterių tai užtruktų visą amžinybę :) Slackware galima būtų... bet aš jau idiegiau Debian base sistemą, o ir apie Slackware jau yra šioks toks projektukas mano gretimoje temoje, tiesa diegimo procesas neaprašytas, bet realiai, kas imasi Slackware, tai Linux diegti jau moka :)
Pagrindinė - akeliukas Data 2008-02-19 23:10
Ką gi... Lauksim straipsnio:)
Keitei parašą?
Pagrindinė Meisteris Data 2008-02-19 23:56 Redaguota: 2008-02-20 01:02
Aha, keičiau, kas kiek laiko vis pasikeičiu, jei randu ką įdomaus :) Šis nuo vieno iš keturių Fleetwood Mac diskų išleistų kaip vienas albumas "25 years The chain", a.k.a. 25'ųjų grupės metinių proga perdainuoti geriausi kūriniai :)
Pagrindinė - koldunas Data 2008-02-19 23:21
Norėtusi truputį plačiau apie icewm konfiguravimą. Meniu failo sintaksė man pasirodė kažkokia perdaug klaidinga. Knisausi knisausi kol viskas sugriuvo :( teko atsiprašyt xfce.
O gal  šį kartą pabandyt kokį Openbox? Girdėjau neblogų atsiliepimų, bet pačiam pamatyt dar neteko.
Pagrindinė Meisteris Data 2008-02-19 23:59
Na, šį kartą pasistengsiu apie viską gerokai plačiau, nei buvo, žinoma kiek tai bus mano kompetencijoje :) Kas dėl openbox, tai galėsiu pažaisti ir su juo, visgi ir patį domina, gan populiarus sakyčiau šiuo metu, tai aprašyti keletą *wm ar *box išeitų tik į naudą :)
Pagrindinė - Meisteris Data 2008-02-20 17:30 Redaguota: 2008-02-20 19:13
Debian 40R3 Etch sistemos diegimas
Projektą pradedu nuo sitemos įdiegimo, tam mums reikės Debian 40R3 Etch stable netinstall minimal cd disko atvaizdą įrašyti į kompaktinę plokštelę. Tam tinka betkokia CD/DVD įrašymo programa ;)

Toliau pakrauname sistemą iš minėto CD, mus pasitinka Debian logotipas, čia daugumoje atveju užtenka tik spustelti Enter klavišą, tai padarius, mus pasitinka Debian diegimo vedlys su prašymu pasirinkti vedlio kalbą:

Aš pasirinkau anglų, tačiau vedlys palaiko daugelį kalbų, tarp jų ir lietuvių, galite pasirinkti jums geriausiai tinkančią.
** Kad nereiktų klaidžioti, galima tiesiog spustelti raidę (pvz.: "L") ir vedlys parodys kalbų prasidedančių "L" raide sąrašą.

Sekantis etapas gyvenamos vietos pasirinkimas pagal šalį, nuo šio pasirinkimo priklausys tokie dalykai, kaip datos formatas, valiotos simbolis ir t.t. tad reikia pasirinkti šalį kurioje naudositės kompiuteriu, mano atveju tai būtų Lietuva. Šis pasirinkimas susideda iš dviejų dalių, pirmojoje pateikiamos kelios pagrindinės šalys, tarp kurių Lietuvos nėra, tad renkamės "Other" variantą, kad būtų išvestas pilnas šalių sąrašas:

Gavus pilną sąrašą, galima rinktis Lietuvą (Lithuania):

** Kad nereiktų klaidžioti, galima tiesiog spustelti raidę (pvz.: "L") ir vedlys parodys kalbų prasidedančių "L" raide sąrašą.

Po kalbų, bei šalių pasirinkimo seka klaviatūros tipas, tas jei naudojatės dabartinio standarto klaviatūra (QWERTY), galite rinktis patį pirmą sąraše esantį klaviatūros išdėstymą:


Sekantis žingsnis - tinklo/interneto konfigūravimas, vedlys pirmiausia mėgins gauti tinklo nustatymus "DHCP" metodu, jeigu jam pavyks tai padaryti, vedlys nuves jus tiesiai prie skirsnių sudarymo, jei ne, tada teks nustatymus įrašyti rankiniu būdu:

Jei jau matote aukščiau esantį langą, reikšia, jūsų tinlo nustatymų sistemai nuspėti nepavyko, tad galite tai padaryti rankiniu būdu, parinkdami "manual" ir spustelėdami Enter klavišą, tokiu atveju vedlys paprašys įrašyti kompiuterio IP adresą:

Netmask adresą, čia daugeliu atveju galima tiesiog spustelti enter, nebent žinote, kad jūsų "netmask" yra nestandartinis:

Toliau reikia įrašyti "network gateway" arba lietuviškai maršrutizaroriaus (rūterio) adresą:

Ir galiausiai DNS vardų serverio adresą, čia galima naudoti vieno iš OpenDNS sąraše esančių serverių, arba interneto tiekėjo duotą adresą:

Jei viską atlikote teisingai ir sistema gavo priėjimą prie interneto, būsite paprašytas sudaryti kietojo disko skirsnius, jeigu sistemai nepavyko prisijungti prie interneto, gausite tokį klaidos pranešimą ir galėsite procedūrą pakartoti iš naujo:


Dabar laukia kogero sudėtingiausias sistemos diegimo žingsnis - Kietojo disko skirsnių sudarymas. Tai atlikti galima automatiniu būdu (pati sistema pasidaro reikiamus skirsnius) arba rankinių būdu, viską padarant pačiam, aš siūlau rinktis rankinį variantą, kadangi taip galima pasiskirstyti skirsnius pagal poreikius, be to šis metodas gerokai lankstesnis:


Tada vedlys parodo jau esančius skirsnius, mano atveju tai yra du ntfs skirsniai užsilikę nuo windows sistemos:

Kadangi aš neplanuoju tūrėti windows sistemos šalimais, todėl šiuos skirsnius pašalinsiu (skirsnių pašalinimas reiškia visišką duomenų sunaikinimą tad būkit atidūs). Norint pašalinti skirsnį, pirmiausia jį pasirenkame, spustelim Enter, tada sekančiame pasirenkam "delete partition":

Tą patį pakartoju ir su kitu skirsniu, kol diske lieka tik nepanaudota, laisva vieta:
http://atviras.lt/img/deb/inst/part_fspace.gif

Dabar reikės susikurti skirsnius tinkamus Linux sistemai, rekomenduojama tūrėti tris:
SWAP - Skirsnis skirtas laikinai informacijai laikyti (tai kas netelpa į ram, laikinai padedama į šį skirsnį), tad jei turite mažai ram rekomenduoju susikurti. Šio skirsnio dydis tūrėtų būti bent 2 kartus didesnis nei RAM kiekis.
/ (root) skirsnis - šiame skirsnyje bus laikoma Linux sistema, jo dydis priklauso, nuo to, kiek visko ruošiatės tūrėti (minimaliai sistemai 1GB būtų per akis, tačiau aš pasidarysiu 5GB dėl viso pikto).
/home skirsnis - čia laikomi vartotojų failai, šio skirsnio paskirtis yra panaši kaip windows sistemose "D disko", ta prasme, norint įdiegti sistemą išnaujo,  galėsite tai padarysi neprarasdami savo vartotojų duomenų (nuotraukų, filmų, dokumentų ir t.t.)

Pirmiausia susikursiu SWAP skirsnį pasirinkęs aukščiau minėtą laisvą vietą "Free Space" spusteliu enter ir parodau, kad noriu sukurti naują skirsnį:

Vedlys paprašys įrašyti naudo skirsnio dydį, kadangi RAM turiu nedaug, tai kiek didesnis SWAP tikrai nepamaišys, įrašau 500 MB:

Sekantis žingsnis pasirinkti skirsnio tipą, galimi du variantai, pirminis (Primary), bei loginis (Logical). Diske gali būti iki 4 pirminių skirsnių, o aš planuoju turėti tik tris, tad visus juos galiu daryti pirminiais:

Po skirsnio tipo parinkimo, seka skirnio vietos diske parinkimas. Čia drąsiai galima rinktis Pradžią (Begining), nebent žinote, kaddisko pradžioje yra BAD sektorių:

Galiausiai pateikiamas langas, kuriame reikia nustatyti skirsnio formatą, čia pažįmime "Use as" laukelį ir spustelime Enter klavišą, bus pateiktas formatų sąrašas, pasirenkame "swap", tada pažįmime laukelį "Done setting up partition" ir spustelime enter:

SWAP skirsnis sukurtas, vedlys mus gražins į langą su skirsnių sąrašu:

Dabar atėjo metas susikurti / (root) skirsnį, tad pasirenkame "Free space" ir viską atliekame taip pat, kaip darėme su SWAP skirsniu, tik šio skirsnio dydį atitinkamai įrašome pagal poreikius, mano atveju, tai yra 5 GB:

Toliau viskas taip pat, kaip ir buvo su SWAP, iki skirnsio formato parinkimo. / (root) skirsnio formatą rinktis galima iš kelių variantų: ext2, ext3, bei reiserFS,  aš pasirinkau ext3, kadangi tai yra sistema turinti žurnalą, geriausiai palaikoma, bei lengviausiai prižiūrima. Formato parinkimo lenge, pirmiausia pasižįmiu "Use as" ir spusteliu enter, parenku ext3 formatą. Tada įsitikinu ar "Mount pint" nustatytas kaip "/" bei įjungiu "bootable flag: on", galutiniame rezultate lange tūrėtume matyti tokią suvestinę:

Jei viskas gerai, parenku "Done setting up partition" ir spusteliu enter, tada vedlys gražiną į skirsnių sąrašą, kuriame jau yra SWAP bei root skirsniai, trūksta tik /home, kurį netrukus sukursime:

Kaip ir ankščiau, atliekame tą pačią procedūrą, tik parenkame atitinkamą skirsnio dydį:

Tada belieka parinkti teisingą formatą, bei nustatyti prijungimo vietą (mount point), mano atveju, tai atrodo šitaip:

Vėlgi pasirenku "done setting up partition" ir vedlys dar kartą gražina į skirsnių sąrašą:

Čia belieka pasirinkti "Finish partition and write changes to disk", vedlys dar kartą paprašys patvirtinimo:

Parenkame "YES" ir pakeitimai bus įrašomi į skirsnių lentelę, bei formatuojami pagal parinktas nuostatas. Sveikinu, sunkiausia jau praeityje ;)

Atėjo metas pasirinkti pagrindinio vartotojo (root) slaptažodį, bei susikurti naują naudotoją, pirmiausiai būsite paprašyti ivesti pagrindinio naudotojo slaptaždį:

Tada reikės susikurti savo naudotoją:

Reikės įrašyti vartotojo vardą bei slaptažodį (geriausia pasirinkti kitokį slaptažodį, negu parinkote root naudotojui).

Metas sukonfigūruoti apt paketų tvarklyklę, tai taip pat yra svarbus žingsnis, nes nuo šių nustatymų priklausys paketų siuntimo greitis, o tai lemia kaip greitai galėsite diegti paketus (programas). Pirmiausia vedlys paprašys nurodyti iš kur bus imami paketai sistemos diegimui, kadangi mes naudojame "neinstall" diską, tai čia teks pasirinkti "network mirror" tinklo veidrodį:

Toliau seka paketų serverio pasirinkimas, neturint spartaus ryšio su užsieniu, geriausia yra rinktis Lietuvoje serverį:

Ir iš karto po to, reikia pasirinkti vieną iš dviejų lietuviškų serverių, aš pasirinkau ktu serverį:

Vedls paprašys įrašyti "proxy" serverio adresą, jeigu toks yra naudojamas, daugelis žmonių čia gai tiesiog spustelti enter:

Galiausiai vedlys paklaus, ar norite išsiūsti savo naudojamų paketų statistiką į bendruomenės apklausos serverius, na čia jau grynai jūsų reikalas, aš pabūsiu nedraugiškas ir atsisakysiu šios paslaugos:


Dabar, kai paketų tvarkyklė sukonfigūruota, reikia pasirinkti kokios sistemos norime, aš palikau žvagždutę ties "standard system", kadangi noriu tik pagrindinės sistemos, kad galėčiau viską ko man reikia įsidiegti pats:

Spustelėjus enter teks kiek palaukti, kol sistema bus įdiegta ir galiausiai bus pateiktas paskutinis Grub konfigūracijos langas, konkrečiai bus paklausta ar norite diegti Grub į kietojo disko MBR (Master Boot Record), jei kompiuteryje ši Linux sistema bus pagrindinė arba vienintelė, tada saugu šioje vietoje atsakyti taip "YES":


Po kelių akimirkų vedlys pasveikins jus sėkmingai įdiegus Debian sistemą, čia reikėtų išimti CD diską iš CD-Rom įrenginio ir pasausti "Continue", kad kompiuteris būtų perkrautas:


Po perkrovimo, jei viskas praėjo skalndžiai, jūsų katik įdiegta sistema tūrėtų pasikrauti.
Sveikinu, sėkmingai įdiegus Debian operacijų sistemą!
Pagrindinė - koldunas Data 2008-02-25 18:50
Laukiam nesulaukiam tesinio :)
Pagrindinė - Meisteris Data 2008-02-25 22:51
Na tūrėčiau greitu metu paruošti sekančią dalį, buvo šiek tiek rūpesčių užpuole, tai nebuvo laiko prisėsti :)
Pagrindinė - kik Data 2008-03-01 13:10
Pirmiausiai norėčiau padėkoti už tavo pamokas.
O priduriant: tai norint geresnės kokybės paveiksliukų geriausia naudoti Vmware, tada nereikia fotiko, o su kompu fotkini ;)
Beje ir aš laukiu antros dalies :)
Pagrindinė Meisteris Data 2008-03-01 13:13
Na, aš šiuo projektu noriu "nušauti du zuikius" - parašyti "how-to" ir įdiegti deian į šį seną kompą :) Be to pasismaginau fotografuodamas CRT monitorių :lol:
Pagrindinė Meisteris Data 2008-03-02 16:04 Redaguota: 2008-06-14 12:33
Kadangi jau turime Debian standard sistemą, tai yra pamatus mūsų būsimai lengvasvorei operacijų sistemai, galime pradėti ant tų pamatų lipdyti visą kitą, tad prisijungiame savo vartotojo (kurį susikūrėte diegimo metu) vardu.

Administratoriaus įrankių paruošimas
Tam, kad pavyktų "pasistatyti" savo sistemą, mums reikės dar kelių administravimo įrankių, kurie nėra įdiegiami su "standard" sistema. Pirmiausia, kad būtų patogiau, susitvarkysiu sources.list failą ir įsidiegsiu sudo bei ssh paketus.

/etc/apt/sources.list
Šiame faile yra įrašyti ftp serverių, cd įrenginių adresai. Prie kurių paketų tvarkyklė apt-get jungiasi kiekvieną kartą diegiant programinę įrangą. Jeigu diegėte debian, pagal aukščiau pateiktą informaciją, jūsų sources.list faile jau įrašyti lietuviški ftp serveriai, tačiau dar reikia užkomentuoti "cd-rom" įrašą, tam pirmiausia prisijungiame kaip root:
$ su
būsite papašyti įvesti root vartotojo slaptažodį. Dabar redaguojame /etc/apt/sources.list failą:
# nano /etc/apt/sources.list
susirandame eilutę:
deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r3 _Etch_ - Official i386 NETINST Binary-1 20080218-14:15]/ etch contrib main
ir ją užkomentuojam (priekyje jos padedame simbolį - #):
#deb cdrom:[Debian GNU/Linux 4.0 r3 _Etch_ - Official i386 NETINST Binary-1 20080218-14:15]/ etch contrib main
Išaugome failą:
ctrl+x, tada Y ir ENTER
Galiausiai atnaujiname apt-get kešą:
# apt-get update
Šią procedūrą pravartu atlikti kartas nuo karto, tam kad turėtumėte naujausią programinės įrangos sąrašą apt-get programos keše.

Sudo
Sudo programa įgalina jus paleidinėti įvairias programas, kurioms reikia root vartotojo teisių, nesijungiant root vartotoju. labai naudingas ir patogus dalykėlis, rekomenduoju turėti. Šiam reikalui, mums reikės naujos vartotojų grupės, bei įtraukti vartotoją į šią grupę, tada įdiegti sudo ir galiausiai pakoreguoti /etc/sudoers failą. Pradedam nuo pradžių, mano sistemoje, "wheel" grupėje esantys vartotojai bus įgalinti naudoti sudo, taigi pirmiausia susikuriam "wheel" grupę:
# groupadd wheel
tada priskiariam savo vartotoją šiai grupei:
# usermod  -a -G wheel vartotojo_vardas
Diegiame sudo
# apt-get install sudo
Galiausiai pakoreguojame /etc/sudoers failą:
# nano /etc/sudoers
Jo pabaigoje įrašome tokią eilutę:
%wheel  ALL=(ALL) ALL
užsaugome failą, ir išmėginame ar viskas veikia teisingai, pirmiausia grįžtame prie savo vartotojo:
# exit
Dabar pamėginsime pasinaudoti sudo:
$ sudo su
ši komanda atlieka tą patį ką prieš tai atliko su tačiau, dabar jums reikės įvesti savo vartotojo slaptažodį o ne root ;)

ssh kliento/serverio diegimas
Debian sistemoje šis žingsnis be galo paprastas, tereikia tik dviejų komandų:
$ sudo apt-get install ssh
ssh serveris bei klientas bus įdiegtas, tereikės tik jį paleisti:
$ sudo /etc/init.d/ssh start
Bus sugeneruotas kodavimo raktas, ir paleistas ssh serveris, belieka tik išbandyti, turėtumėte galėti prisijungti prie šio kompiuterio iš nutolusio kompiuterio pasinaudodami tiesiog Linux komandine eilute, arba Windows terpei skirta programa "PuTTY", Linux komanda atrodytų taip:
$ ssh -l vartotojo_vardas ip_adresas -p 22
Dabar galima tiesiog palikti šį kompiuterį įjungtą ir diegimo darbus tęsti naudojantis kitu kompiuteriu esančiu tame pačiame tinkle ;) Juk tai kur kas patogiau, nei sėdėti prie tekstinės aplinkos, priedo turite galimybę atlikti "copy/paste" ;)

Papildomi įrankiai kuriuos pravartu turėti
Prieš apsiimant grafinės aplinkos diegimu, pasirūpinsime dar keletu naudingų tekstinės aplinkos programėlių. Jos nebūtinai reikalingos, bet bėdos atveju gali sutaupyti nemažai laiko ir nervų ;)

Interneto naršyklė
Taip, jei kas nežinojo, tai Linux terpėje internetą naršyti galima tiesiog tekstinėje aplinkoje ;) Tam tereikia įdiegti tekstinę interneto naršyklę:
$ sudo apt-get install links2
Dabar naršyklę sužadinti galima tiesiog įrašius:
$ links2
Naudojimas paremtas klaviatūra, norint įrašyti adresą tereikia spustelėti "g" klavišą, atsivers adreso laukelis, įrašius spustelėkim "enter", puslapis us užkrautas, navigacija vykdoma panaudojant rodyklių, tab bei enter klavišus, o naršyklė išjungiama tiesiog spustelėjus "q". Plačiau apie naršyklės valdymą ir galimybes galima paskaityti pasinaudojus man komanda:
$ man links2

mc - midnight commander
Tiems, kas yra priklausomi nuo "commander" stiliaus failų tvarkytuvių ir yra naudoje praeityje "northon commander" ar "vc", ar šiaip nelabai gerai žinantiems Linux pagrindines komandas, ši programa turėtų pamaloninti naudojimąsi Linux sistema ;) Diegiama paprastai:
# sudo apt-get install mc
Paleidžiama:
$ mc
arba root teisėmis:
$ sudo mc
Daugiau informacijos apie šią programą gauname tiesiog:
$ man mc

IRC tinklų klientas
Pagrindiniai tekstiniai irc tinklų klientai yra keli, tai irssi bei bitchx abu iš esmės panašūs savo komandomis, naudojimo įpatybėmis, bitchx gal kiek įdomesnis, be to jį gauname visiškai nesukonfigūruota ir iš pirmo žvilgsnio jis gali pasirodyti nepatogus, tad "žaliems" rekomenduočiau irssi:
$ sudo apt-get install irssi
Kaip naudotis nepasakosiu, kadangi Linux vartotojai nėra tinginiai, tad ir jums riektų pratintis prie skaitymo ;) todėl netingim ir paskaitom http://irssi.org/ bei žinoma:
$ man irssi

Dabar daugiau mažiau turim "gelbėjimosi ratą", tad galima sakyti esam pasiruošę paleidinėti grafinę aplinką.
Pagrindinė Meisteris Data 2008-03-02 18:03 Redaguota: 2008-03-02 18:31
X serverio - xorg diegimas
X serveris arba xorg, yra grafinės aplinkos pagrindas, nuo jo priklauso kaip veiks grafinės aplinkos, langų tvarkytuvės, klaviatūra, pelė, šriftai ir t.t. Tad, pirmas žingsnis grafinės aplinkos link, yra xorg serverio įdiegimas bei konfigūravimas.
Diegiame xorg:
$ sudo apt-get install xserver-xorg-core
Bus įdiegta pagrindinė xorg bazė, tai vaizdo plokščių tvarkyklės, papildomos bibliotekos ir žinoma pats xorg.
Dar mums reikės šriftų, pradžiai diegiame bazinius xorg:
$ sudo apt-get install xfonts-base
Daug maž turim tai ko reikia pradžiai, tad belieka tik sukonfigūruoti xorg serverį, daugeliu atveju, tai yra ganėtinai paprasta:
$ sudo Xorg -configure
Bus sugeneruotas /root/xorg.conf.new failas, jį reikia pasidėti ten, kur jam ir vieta:
$ sudo cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
Galiausiai išmėginame ar veikia:
$ startx
Jei viskas gerai, turėtume matyti pilką foną su "X" formos pelės kursoriumi.
Pagrindinė - voverius Data 2008-03-10 15:09
ufff... kažin, kod nėra populiari "puppy linux" ? :) lengvesnė gaunasis, nei per šį variantą :)
Pagrindinė - koldunas Data 2008-03-10 19:27
Debian ir Afrikoj Debian. Sena, gera, patikrinta, patikima distra. :)
Pagrindinė koldunas Data 2008-03-26 19:50
Nu tai laukiam, kada gi pagaliau grafinę (ir kokią) diegsim :)
Aukštyn Tema Programinė įranga / GNU/Linux, bei Unix Operacinės Sistemos / Debian į seną kompiuterį (v2)

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill