Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Forumų vieta šių laikų žiniatinklyje, jų nauda internautams?
- Meisteris Data 2013-09-18 22:39
Sveiki,
jau kuris laikas stebiu tokį reiškinį, vadinamą „forumų merdėjimu“. Žiniatinklyje vis daugėja forumų - vaiduoklių. Kažkada buvę stiprūs ir lankomi forumai, šiandien smarkiai ištuštėję, nors ir judrūs. Jaunesni forumai, taip ir likę tušti, o atviros diskusijos yra kažkur viduryje.

Tad, man smalsu, kodėl tai vyksta? Šiuo klausimu turiu keletą pamąstymų, nors rimčiausias iš jų, ko gero bus pasislėpęs daugelio mažų veiksnių visumoje. Šie veiksniai, taip pat labai įvairiapusiški, svyruoja, nuo aparatinės įrangos rinkos įpatumų iki šiuolaikinės visuomenės (ne)bendravimo poreikių. Nenoriu riesti nosies, dėl savo padėties rodydamas pirštu į kitus, tačiau norėčiau problemą panagrinėti ir gal būt imtis kokių nors vaisingų pastangų.

Taigi, aparatinės įrangos įpatumai, galimai prisidėję prie forumų nykimo:
* Kompiuteriai, su ribotomis įvesties galimybėmis (pamėginkit sutapšnoti forume padorią žinutę, naudodamiesi androidinio gudrafono ekranu, ar modernaus nešioklio vos vos klaviatūros klavišus telaikančia klaviatūra).

Žmogiškosios priežąstys apleisti forumus:
* sumažėjęs bendravimo poreikis, dėl informacijos pertekliaus (žmogus nuolat atakuojamas informacijos srautais, kurie būtų nepakeliami žmogui, gyvenusiam prieš 20, 30, 50, 100 metų)?
* sumažėjęs noras/poreikis daryti, dirbti ką nors pačiam?
* IT ir Laisvo kodo tema išemta, mažai kam įdomi? Nėra poreikio domėtis, pakanka pardavėjo nuomonės?
* nenoras dalintis pasiektais rezultatais (kas dažnai yra vertinama, kaip technologinės paslaptys), baiminantis piniginės suplonėjimo?

Žiniatinklio naujovės, stumiančios forumus šalin:
* soc. tinklai, puikiai tenkinantys bendravimo poreikį, dėka didelės informacijos sklaidos ir nulinės išliekamosios vertės puikiai tinkantys blevyzgoms?
* patogūs žiniatinklio paieškos varikliai leidžia norimą informaciją surasti ir pasiekti greičiau ir patogiau, nei riboti, nepatogūs forumų paieškos varikliai?

Žinoma, kai kurios, o gal ir visos šios prielaidos yra tik prielaidos, todėl pilnai gali būti neteisingos, arba pakankamai nesvarbios. Šiaip ar taip, jeigu dauguma yra teisingos, koks tuomet turėtų būti forumų veikimo principas, norint jiems išlikti reikalingais šių dienų internautams? Turiu ir šiuo klausimu keletą minčių, bet įdomu, ką mūsų likusi liaudis mąsto :-)
Pagrindinė - anamnesis Data 2013-09-18 22:59 Redaguota: 2013-09-18 23:01
Per paskutinius 10 metų internautų šalyje smarkiai padaugėjo. Išdygo krūvos naujų forumų, todėl senųjų vetaranų lankomumas krito. Ir jau niekada nepadidės. Tie žmonės, kurie anksčiau į forumus ateidavo labiau socializuotis, o ne ieškot specifinės informacijos, dabar savo bendravimo poreikius realizuoja soc. tinkluose.

> koks tuomet turėtų būti forumų veikimo principas, norint jiems išlikti reikalingais šių dienų internautams?


Plačiosioms masės aktuali tematika (ala supermama). Specifiniai forumai išlieka aktyvūs tik ten, kur susirenka kritinė masė ta specifine tematika besidominčių žmonių. Kuo šalis mažesnė, tuo tokių žmonių atsiradimo potencialas menkesnis. Plius kalbos skirtumai. Todėl pavyzdžiui senieji anglakalbiai veteranai dar kuo puikiausiai gyvi.

Kitas dalykas - informacijos prieinamumas. Jeigu anksčiau tekdavo net ir nedidelę problemą ilgai nagrinėtis forume, dabar dažniausiai užtenka paklaust google, kuris išmes krūvą atsakymų, kuriuos gali peržiūrėt be jokios registracijos į forumą ir t.t.
Pagrindinė - Meisteris Data 2013-09-18 23:17 Redaguota: 2013-09-18 23:26

> Tie žmonės, kurie anksčiau į forumus ateidavo labiau socializuotis, o ne ieškot specifinės informacijos, dabar savo bendravimo poreikius realizuoja soc. tinkluose.


Ir teisingai daro, soc. tinklai tam puikiai tinka.

> Plačiosioms masės aktuali tematika (ala supermama).


Na, iki šito manau nesirisim, lai gyvuoja tas forumas, kaip gyvavęs, internautų iš ten neviliosim :lol:

> Specifiniai forumai išlieka aktyvūs tik ten, kur susirenka kritinė masė ta specifine tematika besidominčių žmonių.


Va, čia ko gero teisinga mintis, bent jau turinti mums didesnę reikšmę, nei mano vardintos aukščiau. Išvada, mums reikia pritraukti laisvomis technologijomis besidominčių žmonių, o tokie žmonės, itariu, paskui reklamas nevaikšto. Norint juos pritraukti, čia turi būti kažkas įdomaus. Reiškia, toliau vadovausimės senovės išmintimi „Tyliai daryk savo darbą, o kas turi akis - pamatys, kas turi ausis - išgirs“.

> Jeigu anksčiau tekdavo net ir nedidelę problemą ilgai nagrinėtis forume, dabar dažniausiai užtenka paklaust google


O šitai, gal kaip tik yra naudinga forumo dalyviams? Nebereikia laužyti galvos spręndžiant visokias keistas problemas (ar mėginant jas suprasti), daugiau laiko galima (teoriškai) skirti dalinimuisi informacija/pasiekimais. Tada forumas virsta daugelio naudotojų užrašine (multiplayer blog), nors praktiškai, pas mus taip ir yra, bet nepasakyčiau, kad nuo to forumas gyvesnis. Rašyti vis dėl to tingisi... :-)
Pagrindinė jonce Data 2013-09-19 22:43

>daugiau laiko galima (teoriškai) skirti dalinimuisi informacija/pasiekimais.


O jei pasirūpinti kad google "aukščiau" rodytų pozicijas su gera informacija iš forumo? SEO ir pan.
Pagrindinė - dinux (Beviltiškas) Data 2013-09-18 23:33
Mano mintys.

* Kompiuterius naudojo labiau išprusę arba bent jau tuom besidomontys (nes tarkim DOS'as reikalavo šiokio tokio supratimo apskritai apie kompiuterį, veikimo princypą), dabar gi su jais "dirba" visi, nuo vaiko iki močiutės.
* Didelę dalį bendravimo pakeitė skype, facebook, galiausiai tiepatys SMS (gi jie praktiškai nemokami).
* Dar vienas veiksnys mobilus telefonas su mobiliu internetu/wifi, kurio pagalba lengvai bendraujama tuose pačiuose soc. tinkluose, viber ir panašiai
* Internetas dabar pasiekiamas absoliučiai bet kam. Informacijos lietuvių kalbą pilna (aš nekalbu apie kažkokius specifinius dalykus).

* Na ir pati svarbiausia priežastis, kiekvienas snarglius dabar IT specialistas, moka instaliuoti/išinstaliuoti ir ko gi dar reik ? :)
Pagrindinė - Meisteris Data 2013-09-18 23:49

> Na ir pati svarbiausia priežastis, kiekvienas snarglius dabar IT specialistas, moka instaliuoti/išinstaliuoti ir ko gi dar reik ? :)


vietos, kur būtų patalpintos didingos tokių specų darbo vaisių nuotraukos, kad galėtumėm pasidžiaugti jų tauriu genialumu! :lol:
Pagrindinė Virginijus Data 2013-09-19 00:44
Mano darbo aplinkoje žmonės naudojasi mobiliu kad patikrint facebook statusą.
Pabado pirštu kol parūko ir tiek.
Kaimynai tarkim: žino vieną (max du puslapius) kaip taisyklė TV transliacija.
Tuo jų internetas ir baigiasi.

Kai kurie net nežino kas yra email. (kad toks yra girdėję)

Ir aš manau, kad gerai kad taip yra.
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Forumų vieta šių laikų žiniatinklyje, jų nauda internautams?

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill