Sveiki,
ne taip ir senai darbe parūpino man naujutėlaitį samsung 19" 720p Led lcd monitorių darbo reikmėms. Neilgai trukus, prasidėjo akių niežėjimas, galvos skausmai. Padidėjo jautrumas šviesai, jaučiausi iš ties kaip ne žmogus, kas dien grįžęs iš darbo, turėdavau kokią valandėlę pabūti prieblandoje, kad vėl galėčiau sėstis prie kompiuterio. Ėmiau aiškintis, kaip tie monitoriai apskritai veikia ir kaip įtakoja žmogaus sveikatą. Atradau įdomių dalykų, todėl norėčiau pasidalinti ir su kitais.
Iš senesnių laikų visiems buvo žinoma: CRT monitoriai yra blogai, jie kenkia akims, spinduliuoja radiaciją, verčia žmonės plikais impotentais, pirkite LCD! Taupykite akis ir t.t. ir panašiai. Kiek tame tiesos? O gi pasirodo labai nedaug
Trumpai pasakysiu, jog tiek CRT, tiek LCD, jei gerai pagaminti ir naudojami saikingai, turi minimalų poveikį, arba iš vis jo neturi. Jei perkate pigų šlamštą, tai nei CRT, nei LCD, nei koks nors kitas jums akių tikrai nesutaupys.
O dabar ilga teorija:
LCD monitoriai nemirga, tad kas po galais galėtų varginti akis?CRT monitoriai „šaudydavo“ vaizdą į ekraną tam tikru dažnumu. Tasai dažnumas, būdavo aprašomas Hercais (Hz), o liaudyje vadinamas „mirgėjimu“. Geras CRT monitorius, prie 1600x1200 raiškos galėdavo „šaudyti“ vaizdą 85-100Hz dažnumu, prastas CRT Monitorius tepajėgdavo 1024x768@60-70Hz, o vidutinis monitorius 1280x1024@85-100Hz. Kadangi, pats CRT ekranas drauge yra ir lempa, taigi užtikrinamas ir šviesos stabilumas. Papildomas apšvietimas nėra reikalingas. Taigi, kuo prastesnis CRT monitorius, tuo mažesniu dažnumu „šaudydavo“, tuo labiau „mirgėdavo“ (kaip matote, vidutinė klasė, nuo aukštos skyrėsi tik raiška, dažnis išlikdavo toks pat). Tačiau tais laikais, retas kuris turėjo vidutinės, ar tai aukštos kokybės CRT monitorių, velnioniškai brangūs būdavo jie
LCD monitoriai, atvaizduoja vaizdus keisdami taškų spalvas, iš esmės, tai panašu į CRT vaizdo „šaudymą“, tačiau nebereikalinga elektronų patranka ir vaizdas prie to paties dažnumo kinta žymiai tolygiau, todėl įprasta sakyti, jog LCD - nemirga. Bet būkit ramūs, mirga jie, o dar ir kaip. Dauguma LCD monitorių „mirga“ 60Hz dažnumu, tik dėl jų techninės specifikos, mes to nejaučiam. Be šito paties vaizdo mirgėjimo, LCD monitoriuose naudojama ir „mirganti“ šviesa. Be šviesos, juk LCD ekranėlyje nieko nematytumėm. O nuolatinės srovės, kaitrinėms lempoms tenai nėra vietos, todėl naudojamos florocencinės (CCFL), arba šviečiančių diodų (LED) lempos. Taigi, susumavus turime CRT monitorių su nemirgančia šviesa, bet mirgančiu vaizdu ir LCD monitorių su dalinai „nemirgančiu“ vaidu ir labai mirgančia šviesa.
Tai CRT yra geriau už LCD?Ir taip ir ne. Kalbant apie šviesos ir vaizdo kokybę, tikrai gerą CRT monitorių nelengva nukonkuruoti, tačiau įmanoma. O prastą CRT monitorių nukonuruos bet kas. Pridėkit visus jų praktinius nepatogumus (dydį, svorį) ir dar tą nelemtą elektronų patranką (kuri galimai irgi yra ne į sveikatą, bet šioje žinutėje nesiimsiu to aspekto nagrinėti), o mums, kompiuteristams, prisiminus CRT konfiguravimo laikus išvis krečia šiurpas, tai manau į tuos laikus, joks sveiko proto žmogus tikrai nenorėtų grįžti
bet, aš to ir nesiekiu. CRT monitoriai, man suteikia puikų teorinį kontrastą nagrinėjant LCD subtilybes.
Tai kas gi po galais pjauna akis LCD monitoriuose?!?!Trumpai ir aiškiai: mirganti šviesa. Ir patikėkit manim, pjauna dar ne tokiais mąstais, kaip kad pjovė CRT. Visos CCFL lempos, natūraliai mirga aukštame dažnyje (kažkas apie 800Hz), todėl, kol CCFL lempa dar nepasenus tokių monitorių šviesos mirgėjimas yra nejuntamas ir tik teorinis diskusijų objektas, praktikoje turbūt nėra tokio žmogaus, kuris justų (nebent tasai žmogus būtų sergantis tam tikra, reta liga, ar turėtų tam tikrą įgimtą negalią).
Bet iš kur ta mirganti šviesa LED monitoriuose? LED lemputės naudoja nekintamą srovę, todėl jos visiškai nemirga.
Jei CCFL mirga tokiame aukštame dažnyje, o LED nemirga visai, tai kur porblema?Problema yra šviesos valdyme! Tiek CCFL, tiek LED lempos, naudojamos LCD monitoriuose yra valdomos (juk norite kartais pasitemdyti, kartais pasišviesinti ekraną?), taigi čia slypi visų šūdinų monitorių paslaptis: Pulsinė moduliacija, arba PWM valdiklis! Šis valdiklis, turi kažkokį tai dažnį, kurio pagalba sugeba įjungti/išjungti apšvietimą daug kartų į sekundę. Pvz.: tarkime, kad 80% sekundės LED praleis išjungtas, o 20% įjungtas, tai praktikoje LED lemputei pareis komandų virtinė: įjungt išjungt išjungt išjungt įjungt ir t.t. Va ir jums mirgėjimas. Tas pats galioja ir CCFL lempoms. Taigi, būtent nuo šio PWM valdiklio kokybės ir jo darbinio dažnio priklausys CCFL ir LED monitorių mirgėjimas.
Nykščio taisyklė: kuo pigesnis LCD monitorius, tuo šūdinesnis PWM valdiklis, tuo aklesnis žiūrovas.
Nors ir brangūs LCD monitoriai, naudoja pigius PWM valdiklius ir nėra jokio tikslaus būdo atsirinkti, tik vienas primityvus testas:
pasiimate turšinuką tarp dviejų pirštų ir judinate priešais monitorių, jeigu monitorius šūdinas, tai matysite stiprų stroboskopinį efektą. Kartokite testą esant pritemdytai šviesai ir monitoriui dirbant pilnu šviesos stiprumu.
P.S.
Geras CCFL monitiorius yra dažniau sutinkamas, nei LED, kadangi CCFL lempos nėra tokio ryškios, todėl bet kuriuo CCFL monitoriumi galima puikiausiai dirbti paleidus jį pilnu šviesumu (kuomet PWM valdiklis yra išjungiamas). LED paleistas pilnu šviesumu, taip žibina akis, kad ne nuo mirgėjimo, bet nuo šviesos siprumo žabalas liksi.