Jūs neprisijungęs
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Didysis brolis virs arčiau, arba pirmyn į 1984-uosius
- anamnesis Data 2009-08-18 05:51 Redaguota: 2009-08-18 05:57
Kogero, daug kam iš čia užsukančių yra ne paslaptis, kad tam tikru lygiu esame stebimi arba galime tokiais būti. Kaip minimum ISP tikrai turi galimybę atlikti gana nuodugnią mūsų veiklos tinkle "analizę". Nesiruošiu skatint nei paranojos, nei šaukt, kad "va, pažiūrėkit, mus akylai stebi saugumas". Realiuoju laiku niekas nesėdi ir nežiūriu ką delfyje skaito ponas Petras (nebent už kokius nors darbelius yra pakliuvęs į tam tikrų įstaigų akiratį), tiesiog kaupiami įvairūs log'ai (tai dabar privaloma). Žiūrint labai plačiai, tai nieko baisaus tame kaip ir nėra, jie (log'ai) vistiek būtų vedami, tik tiek, kad nesaugomi n metų. Man nepatinka pats principas, kad kiekvienas pilietis laikomas potencialiu nusikaltėliu. Tai autokratinių, totalitarinių ir pseudo demokratinių režimų bruožas. Netgi jeigu "priežiūros mechanizmas" realiai juose ir neimplementuotas, - užtenka sudaryt atvirkščią įspūdį, kad pilietis, prieš ką nors rašydamas pagalvotų "ar verta?". Grįžtant prie "civilizuoto vakarų pasaulio", "priežiūra" teisinama galima terorizmo ir elektroninio nusikalstamumo grėsme. Bet tai iš esmės juokinga. Bet koks "rimtas" teroristas/nusikaltėlis bus pakankamai gudrus, kad sugebėtų nuslėpt savo veiklą iki to momento, kai nusikaltimas jau būna įvykdytas. T.y. sistema tokiu atveju naudinga tik ieškant kaltų post factum, o ne prevencijai. Apie visokius interneto komentatorius ir "x neapykantos kurstytojus" čia nekalbu, rimtos grėsmės jie nekėlė ir nekelia, tik tiek, kad teršia internetą.

Taigi turim situaciją, kai valstybinės institucijos turi gana didelio lygio priėjimą prie piliečių veiklos duomenų. Kol sėdi tyliai ir nieko nekabini (t.y. nerodai į padarytas klaidas ir nesakai "Pažiūrėkit, čia jūsų kakutis. Susitvarkykit kol nepakliuvo į žiniasklaidą"), tol viskas gerai. O jeigu situacija nėra tokia taiki, galima pakliūt į gana daug nervų ir laiko pareikalausiančius nemalonumus. Tarkim, pilietis x yra aktyvus visuomenės veikėjas, netylintis kai mato, kad kažkas negerai. Parašo pora piktų komentarų delfyje. Tam tikros institucijos apsilanko jo namuose, pasiima IT techniką, peržiūri jo veiklos log'us ir mato, kad anas lankėsi ultra dešiniosios pakraipos puslapiuose ir buvo užklydęs į svetaines, siejamas su vaikų pornografijos platinimu. Kaip manot, kiek laiko užtruks tyrimo/teismo procesas (ir kiek nervų pareikalaus) kol galų gale paaiškės, kad jo komentaruose nėra nieko labai baustino, o tam tikrose svetainėse jis lankėsi tik todėl, kad rinko medžiagą savo diplominiam darbui politine/socialine tematika? Jau nekalbant, kad savo IT techniką atgaus po kokios pusės metų ir "palaidais viduriais", jeigu iš viso atgaus sveiką. Hipotetinis atvejis, manau ir patys suprantant, tačiau kalbu aš apie patį principą, kai dėl tariamo saugumo (kurio nėra) aukojama laisvė. Jeigu yra žinoma labai daug kas, apie labai daug ką - tai pavojinga situacija daugeliu prasmių. Ypač kai tos žinios yra rankose tų, kurių veiklos būdai ir tiksliai nėra aiškūs, t.y. visiškai nevertų pasitikėjimo.

Mąstau apie tam tikrus metodus, skirtus savo "pėdsakų" kontrolei ir minimizavimui. Srauto ir informacijos apsaugai.
Kokie jūsų pamąstymai šia tema? Kas kuo naudojasi (Tor ir t.t.) ir kaip sekasi tai daryt?

Apie Vokietijos ir Australijos cenzūros (tai dar viena stebėsenos/kontrolės sritis, galbūt reikalaujanti atskiros diskusijos) mechanizmą jau žinoma, dabar mano akiratin pakliuvo informacija apie Šveicarijos "baikas": Big Brother Switzerland: real-time internet interception to start on August 1, 2009

Wikileaks jūsų draugas.

P.S. Diskusija, manau, verta dėmėsio, bet tik tuo atveju jeigu pašnekovai tikrai turi ką pasakyt. Jeigu matysiu, kad bandoma kažką sapaliot perskaičius tik temos pavadinimą ir pora žinutės sakinių - trinsiu velniop. Negaiškim vieni kitų laiko :)
Pagrindinė - Danker Data 2009-08-18 22:59
Hmm... Manau viskas teisinga, tik dar turiu vieną tokį pasiūlymą apie problemos sprendimą iš "teisingo" galo: tegul įstatymiškai atsisako tokių dalykų. Čia, suprantama, taip nebus (na ne ryt ir ne poryt), bet šitai turėtų būti siektina (na jau piratų partijos tai kuriasi x)).
Pagrindinė - anamnesis Data 2009-08-18 23:08 Redaguota: 2009-08-18 23:10

> na jau piratų partijos tai kuriasi


Bet kokios politinės partijos, anksčiau ar vėliau, išsigimsta. Ypač mažose šalyse (kaip mūsų), nes atsiranda "draugai ir pažįstami" bei visokios interesų grupęs partijos viduje (lobizmas Lietuvoje legalus). Plius, tokiom naujom partijom išsilaikyt yra gana sunku, nes steigiamos jos entuziastų pagalba, o už jų dažniausiai nestovi piniguoti dėdės, todėl visas veiklos vykdymas vyksta lėtai ir neefektyviai. Norint turėt realią galią - reikalinga politinė dauguma, o to, bent jau pas mus, tikrai nebus. Kitose šalyse irgi vargu. Didelės firmos/korporacijos/įtakos grupės nesuinteresuotos vartotojų teisių apsauga ir liberalizacija.
Pagrindinė Danker Data 2009-08-18 23:15
Nu taip. Esmė, kad bent jau kažkas vyksta. Yra pasipriešinanti idėja x). O slėpimasis Tor (ar kažkur kitur), jei jau kalbam apie tokią situaciją kaip 1984, tai tiesiog jau lieps nebenaudoti ;).
Pagrindinė - dinux (Beviltiškas) Data 2009-08-19 17:45
Pirma pastraipa priminė, kad nepaleistas Torrent klientas :)

Šiaip tai log'ų rašimas ir saugojimas iš kažkurios pusės yra teisingas. Juk niekad nežinai kas gali užeiti ir iš pažiūros "teisingai" gyvenančiam piliečiui.
Pagrindinė Andrius.D. Data 2009-08-20 09:26

> Šiaip tai log'ų rašimas ir saugojimas iš kažkurios pusės yra teisingas. Juk niekad nežinai kas gali užeiti ir iš pažiūros "teisingai" gyvenančiam piliečiui.


Tai va čia ir yra tas paranojiškas požiūris, kad kiekvienas gyventojas yra potencialus banditas-teroristas. Tačiau kaip jau sakė, tie logai ir visuotinis sekimas tarnaus bet kam kitam, tiktai ne saugumui užtikrinti. Kodėl? Nes rimti teroristai tikrai ras saugių būdų komunikuot tarpusavy ir apie jų planus bus sužinota jau po to, kai jie bus įvykdyti. Šiandieninis pasaulis juokingai paradoksalus. Ironija yra turbūt vienintelis priimtinas požiūris, nes rimtai ir nesityčiojant žvelgt į kai kuriuos dalykus būtų betikslis savo nervų gadinimas.
Pagrindinė - anamnesis Data 2009-08-24 19:13 Redaguota: 2009-08-24 19:15
Labai panašu į mano "hipotetinį" scenarijų :) Plius, puikus pavyzdys, parodantis teisėtvarkos institucijų "kompetenciją". Įdomu kaip čia dar paties delfio "neuždarė" už jame skelbiamus komentarus (nors atsakymas čia aiškus - advokatų brigada ir nuolankus bendradarbiavimas su "tyrėjais"). Vadinasi jeigu esi paprastas pilietis be užnugario - būsi mėtomas ir vėtomas.
http://www.delfi.lt/news/daily/voxpopuli/turite-interneto-adresa-policija-gali-konfiskuoti-jusu-kompiuteri.d?id=23718460
Pagrindinė anamnesis Data 2012-03-26 09:54
Niekinis straipsnis. Kaip ir didžioji dauguma tame puslapyje esančių pasvaičiojimų apie sąmokslo teorijas, apie kuries tik jie vieni žino, ir todėl yra vienintelis tiesos šaltinis... bla bla bla.
Aukštyn Tema Kita / Naujienos, nuomonės / Didysis brolis virs arčiau, arba pirmyn į 1984-uosius

Powered by mwForum 2.29.6 © 1999-2015 Markus Wichitill